Zaćma wtórna – kiedy się pojawia i czy można ją skutecznie wyleczyć?

Zaćma wtórna – kiedy się pojawia i czy można ją skutecznie wyleczyć?

Zaćma jest najpowszechniejszym schorzeniem oczu, który dotyka głównie osoby starsze. W dzisiejszych czasach istnieją skuteczne, zaawansowane metody leczenia zaćmy, dzięki którym można raz na zawsze pozbyć się tego problemu. Jedną z nich jest zabieg fakoemulsyfikacji, który polega na usunięciu zmętniałem soczewki i jej zastąpieniu sztuczną. Zabieg ten charakteryzuje się wysoką skutecznością, a powikłania pojawiają się bardzo rzadko. Jednym z nich może być jednak zaćma wtórna.

Czym jest zaćma wtórna i kto jest narażony na jej powstanie?

Pod pojęciem zaćmy wtórnej kryje się zmętnienie torebki soczewki tylnej. Powoduje ono problemy z prawidłowym widzeniem, bardzo podobne do tych, jakie pojawiają się w wyniku „standardowej” zaćmy. Główną przyczyną występowania zaćmy wtórnej jest oczywiście postępujące się starzenie organizmu. Schorzenie to pojawić się może jednak także w wyniku urazów gałki ocznej oraz niektórych chorób, w tym cukrzycy lub nadczynności tarczycy. Co ciekawe, prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy wtórnej zwiększa także krótkowzroczność oraz atopowe zapalenie skóry.

Zaćma wtórna objawia się stopniowym pogarszaniem się jakości widzenia – osoby cierpiące na to schorzenie często uskarżają się na widzenie, jak poprzez brudną szybę. Obraz staje się zamglony i niewyraźny, pojawiają się problemy z rozróżnianiem kolorów, brak pełnego kontrastu widzenia, a także dwojenie się obrazu i jego wykrzywienie. Zdarza się także, że zaćma wtórna występuje u osób po przebytym leczeniu zaćmy, a towarzyszące jej objawy mogą pojawić się zarówno po kilku miesiącach, jak i po latach od zabiegu. W razie ich wystąpienia, warto jak najwcześniej odwiedzić okulistę, gdyż wczesna diagnoza oznacza szybsze i łatwiejsze leczenie zaćmy wtórnej.

Jak leczy się zaćmę wtórną? Czy można jej uniknąć?

Postępowanie w przypadku zaćmy wtórnej jest łatwiejsze niż leczenie „standardowej” zaćmy – polega bowiem na przeprowadzeniu krótkiego, mało inwazyjnego zabiegu o nazwie kapsulotomia. Zabieg ten wykonuje się za pomocą nowoczesnego lasera Nd:YAG w znieczuleniu miejscowym. Jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta oraz bezbolesny. Co istotne, nie wymaga pobytu w szpitalu, gdyż z powodzeniem przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych.

Kapsulotomia polega na wycięciu w soczewce tylnej oka małego otworu i laserowego usunięcia zmętnienia, które jest główną przyczyną pogorszenia się jakości widzenia w wyniku zaćmy wtórnej. Dzięki zabiegowi pacjent odzyskuje pełną ostrość widzenia, a wyeliminowane zostają także inne objawy zaćmy wtórnej, w tym zaburzenia kontrastu, efekt halo i inne. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a po ok. godzinie od jego przeprowadzenia pacjent może wyjść do domu.

Jedną najczęściej wymienianych przyczyn zaćmy wtórnej jest soczewka wszczepiona w wyniku leczenia zaćmy. Zwłaszcza tańsze, słabszej jakości materiały mogą przyczyniać się bowiem do rozwoju zaćmy wtórnej. Kluczem zarówno do skutecznego leczenia zaćmy, jak i zapobiegania rozwojowi zaćmy wtórnej jest więc wybór odpowiedniej, wysokiej jakości soczewki, która będzie nam dobrze służyła przez resztę życia.