Ogród owocowy – podpowiadamy jakie drzewa i krzewy warto wybrać

Ogród owocowy – podpowiadamy jakie drzewa i krzewy warto wybrać

Własny ogród to nie tylko przyjemność i możliwość wypoczynku, ale również źródło cennych witamin i minerałów. Wystarczy założyć ogród owocowy, sadząc w nim krzewy owocowe oraz drzewka. Wybór roślin jest obecnie tak duży, że wiele osób może poczuć prawdziwy zawrót głowy podczas obecności w sklepie ogrodniczym. Jak zaprojektować ogród owocowy? Jakie krzewy owocowe do ogrodu? Jakie drzewka owocowe w ogrodzie warto mieć?

Jak zaprojektować ogród owocowy: miejsce

Decydując się na ogród owocowy, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca. Ustalając je, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rośliny, które planujemy zasadzić. Na krzewy miejsca potrzeba znacznie mniej niż na drzewa. Warto również pamiętać, że są rośliny, które rosną naprawdę silnie. Zalicza się do nich między innymi:

 • czereśnie;
 • jabłonie;
 • śliwy;
 • grusze.

Oznacza to, że niewielkie podczas zakupu drzewko, szybko stanie się dużym drzewem. Na te drzewa należy przeznaczyć od 6 do nawet 9 metrów kwadratowych. Mniej miejsca potrzebują:

 • wiśnie;
 • brzoskwinie;
 • morele.

W ich przypadku wystarczy około 5 metrów kwadratowych. Najmniej miejsca potrzebują krzewy owocowe. Bez trudu w ogrodzie owocowym można zmieścić maliny, aronię, jeżyny, borówkę wysoką.

Jak zaprojektować ogród owocowy: stanowisko

Zastanawiając się nad tym jak sadzić drzewka owocowe i krzewy, warto pamiętać przede wszystkim o tym, że najsmaczniejsze owoce zyskamy wtedy, kiedy rośliny będą rosły na słonecznym stanowisku. W przypadku takich roślin, jak jeżyny, brzoskwinie i morele duże znaczenie ma także to, aby stanowisko było zaciszne i osłonięte od wiatru.

Jak zaprojektować ogród owocowy: podłoże

Największe plony zyskamy wówczas, gdy ogród owocowy założymy na żyznym i przepuszczalnym podłożu. W przypadku niektórych roślin – między innymi borówki wysokiej i żurawiny – bardzo ważny jest odczyn kwaśny, którego nie lubią jednak inne krzewy i drzewka owocowe w ogrodzie.

Drzewka owocowe w ogrodzie

Decydując się na drzewka owocowe w ogrodzie, należy pamiętać, że w wielu wypadkach nie wystarczy jedno drzewo danego gatunku. Niezbędne są minimum dwa, aby drzewko mogło owocować.

Do drzewek owocowych samopylnych, zalicza się jedynie brzoskwinie i znaczną część wiśni. Miłośnicy jabłek mogą postawić na takie odmiany, jak :

 • Delikates;
 • Paulared;
 • Szampion;
 • Golden Delicious.

Odmiany te będą zapylać się między sobą. W przypadku gruszy doskonałym wyborem jest Konferencja. Nie wymaga ona drugiego drzewka zawiązuje bowiem owoce bez zapłodnienia.

Krzewy owocowe do ogrodu

Jeśli chodzi o krzewy owocowe do ogrodu, to większość z nich rodzi owoce nawet wówczas, gdy rośnie pojedyncze. Są to bowiem rośliny samopylne. Warto jednak zdecydować się na więcej niż jeden krzew zaliczany do jednego gatunku. To proste rozwiązanie, które korzystnie wpłynie na siłę owocowania.

Na jakie krzywy owocowe do ogrodu postawić?

Na pewno warto mieć:

 • agrest;
 • czarną i czerwoną porzeczkę;
 • borówkę amerykańską;
 • maliny.

Warto pamiętać, że obecnie wiele z tych krzewów dostępnych jest w formie piennej. Przypominają niewielkie drzewka. Nie tylko zajmują mało miejsca, ale również są ozdobą ogrodu.

Kiedy sadzić drzewka i krzewy owocowe?

Śliwa w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Zadając pytanie, jak sadzić drzewka owocowe i krzewy, wiele osób ma na myśli odpowiedni termin sadzenia. Najbardziej optymalną porą jest jesień, a dokładnie październik.

Wówczas mamy nie tylko największy wybór sadzonek w sklepach ogrodniczych, ale również największe szanse na to, że wybrane rośliny przyjmą się, a już za rok będą nas cieszyć smacznymi i zdrowymi owocami. Wiosną sadzić należy tylko te rośliny, które charakteryzują się niską odpornością na mróz.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie owocowym

Jak sadzić drzewka owocowe to nie jedyne pytanie, które zadają początkujący ogrodnicy. Często zastanawiają się oni nad pielęgnacją roślin. Zarówno w przypadku drzewek, jak i krzewów bardzo ważnym zabiegiem pielęgnującym jest przycinanie.

To zabieg, który w bezpośredni sposób wpływa na to, jak dużo owoców uda się nam zebrać. Warto zadbać także o nawożenie. Dostarczone składniki pokarmowe sprawią, że rośliny będą obficiej owocowały.

Własny ogród owocowy to naprawdę świetny pomysł. Wbrew pozorom z jego założeniem poradzi sobie każdy.

Artykuł napisał:
Krzysztof – ogrodnik z zamiłowania

Źródło: