Szkło bezpieczne – co je wyróżnia i jak można je wykorzystać w domowej przestrzeni?

Szkło bezpieczne – co je wyróżnia i jak można je wykorzystać w domowej przestrzeni?

Wydawałoby się, iż nowoczesne domy i mieszkania, to tylko prekursorski sprzęt wewnątrz pomieszczeń. Jakieś dodatki, dekoracje, niekonwencjonalny styl mebli, firan itd. Okazuje się, że innowacja nie zna jednak granic i wdarła się do materiału, z którego są ściany, schody, sufity i drzwi. Zamiast ścianek działowych z gipsu, czy drzwi drewnianych, albo metalowych balustrad, mamy szyby. Nadają one przebojowej elegancji i smaku. Wprowadzają do mieszkań przestrzeń, która w obecnych czasach staje się bardzo pożądana.

Czy może być bezpieczne szkło, które nie pokaleczy?

Gdy uderzymy czymś w zwykłe szkło, rozbije się ono na ostre kawałki, które mogą nas pokaleczyć lub nawet obciąć jakąś część naszego ciała (ucho, palec itp.). Dlatego, aby wprowadzić nowoczesną aranżację ze szkła do pomieszczeń domu lub mieszkania, potrzebne jest tzw. bezpieczne szkło, które jest produkowane w troszkę inny sposób niż tradycyjnie.

Do tego celu używa się specjalnej żywicy lub folii VSG. Bezpieczne szkło zbudowane jest z dwóch lub więcej warstw szklanych tafli, które są owinięte folią albo sklejone żywicą. Taki rodzaj szklanej konstrukcji zabezpieczy nas przed ewentualną stłuczką. Potłuczona szyba skruszy się, ale nie rozpadnie.

Jest również szkło bezpieczne hartowane, które jest zdecydowanie wytrzymalsze od laminowanego, ale przy potłuczeniu takiej szyby rozpada się ona na drobne kawałki, które jednak nie mają ostrych krawędzi. Tyle, że narobią huku i bałaganu. Są też obie metody łączone ze sobą, czyniąc szybę jeszcze trwalszą. Hartowane szkło jednocześnie laminowane ma większą spójność i wytrzymałość.

W domach i mieszkaniach wykorzystujemy przeważnie bezpieczne szkło laminowane. Są lepsze od hartowanych, zwłaszcza gdy po pomieszczeniach biegają dzieci, bawią się, czasami zdarzy im się rzucić np. dużym samochodem, albo grać w piłkę itp.

Szkło bezpieczne o czym należy pamiętać?

Przy aranżacji mieszkania, z wykorzystaniem ścian i drzwi przesuwnych ze szkła bezpiecznego o tym musimy pamiętać, iż np. do balustrad przy schodach i na piętrach należy montować tafle ze szkła hartowanego wraz z laminowaniem.

Szkło bezpieczne, o czym należy pamiętać, jest bardzo wysokiej jakości. Poddawane jest próbom uderzeniowym, które dają pewność, jak duża siła musi zostać użyta, by tafla uległa stłuczeniu. Do różnych konstrukcji używa się innego szkła bezpiecznego (o różnej sile wytrzymałości). Inna szyba zostanie użyta do szklanych  konstrukcji wewnętrznych, a inna do zewnętrznych.

Jakie ma zastosowanie szkło bezpieczne w domu?

Szklane konstrukcje możemy wykorzystać wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy, aby była zachowana niezmącona przestrzeń. Możemy zainstalować w:

  • kabinach prysznicowych,
  • balustradach,
  • schodach,
  • drzwiach,
  • ściankach działowych,
  • podłogach,
  • oknach.
Szkło w domowym wnętrzu
Źródło: Pixabay.com

Jak widać, zastosowanie szkła bezpiecznego może być naprawdę wszechstronne. Chodzenie po szklanej podłodze, gdy pod nami jest niższe piętro, zapiera dech w piersiach. To niesamowite wrażenie, dające dużo adrenaliny. To samo dotyczy schodów. Schodzimy po szklanych stopniach, jakbyśmy płynęli w powietrzu. Przy takich schodach musimy jednak pamiętać, iż sukienka lub spódniczka nie będą trafną garderobą.

Cienkie szklane ścianki działowe, tak samo jak drzwi, balustrady mogą być przezroczyste lub mleczne. Drzwi zwykle są przesuwne lub składano przesuwne albo składano- harmonijkowe. Zastosowanie szkła bezpiecznego w oknach czyni je antywłamaniowymi. Włamywacz nie będzie mógł stłuc szyby, by dostać się do środka.

Nowe domy i te już zamieszkałe warte są nowoczesnej aranżacji szkłem bezpiecznym

Chcąc zbudować dom z wykorzystaniem szklanych konstrukcji, skierujmy swoje kroki do hurtowni szkła https://www.rkglass.pl/uslugi/konstrukcje-szklane/. Jest tam duży wybór tafli szklanych, które będą nam potrzebne. Zaopatrzymy się w szkło bezpieczne hartowane wraz z laminowaniem oraz laminowane i hartowane. Będąc w hurtowni szkła, zapytajmy, które laminowane szyby są łączone żywicą, a które oklejane folią. Jest to ważne, jeżeli zależy nam na zakupie w hurtowni szkła szyby dźwiękochłonnej. Do takiej należy szkło bezpieczne laminowane żywicą.

Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki dla młodzieży i dorosłych
o wartkiej i lekkiej akcji pt. „Bierz plecak i lecimy”.

Źródła:

  • Lisa Cregan, Aranżacje wnętrz. 400 porad projektantów, 2013.