Olejowanie włosów to ostatnio bardzo modny zabieg pielęgnacyjny, który można zrobić w domu. Oliwa z oliwek na włosy działa naprawdę rewelacyjnie, jeśli tylko umiejętnie przeprowadzi się taki zabieg. Warto wiedzieć, że oliwy można używać do wielu domowych zabiegów, nie tylko do olejowania włosów. Stanowi świetną bazę do peelingów, a nawet można na niej wykonać masaż antycellulitowy. Dodanie odrobiny oliwy do maseczki do twarzy również sprawi, że jej właściwości się polepszą. Jak używać oliwy do włosów?
Właściwości oliwy z oliwek
Nakładanie oliwy z oliwek na włosy i ciało nie jest nowym zabiegiem. Już w starożytności stosowano oliwę oraz wonne oleje, aby pielęgnować ciało i włosy. Obecnie można kupić np. szampon do włosów na bazie oliwy toskańskiej czy też peelingi do całego ciała, w których składzie jest właśnie oliwa i ścierniwo.
Dlaczego oliwa jest tak szeroko wykorzystywana w kosmetyce?
Głównie ze względu na swoje regeneracyjne właściwości. Systematyczne jej używanie poprawia kondycję nawet bardzo suchych włosów i przesuszonej skóry głowy.
Inne właściwości oliwy z oliwek:
- odżywia,
- nawilża,
- działa przeciwłupieżowo,
- zapobiega wypadaniu włosów,
- poprawia wygląd włosów przez ich nabłyszczenie,
- utrwala efekty farbowania.
Oliwie dzięki zawartości witamin i składników odżywczych można przypisać naprawdę dużo właściwości. Jednakże większość osób używa szamponów do włosów na bazie oliwy toskańskiej oraz olejuje włosy, aby nadać im połyski, nawilżyć je i zregenerować np. po intensywnym farbowaniu.
Na jakich włosach oliwa zadziała najlepiej?
Czysta oliwa z oliwek ma lekko zielonkawy odcień, który niestety na bardzo jasnych włosach może po olejowaniu pozostać.
Z tego powodu nie poleca się używać jej, gdy włosy mają skłonność do wciągania pigmentu lub są bardzo jasne. Najwięcej pożytku z używania tego składnika odniosą osoby, które mają włosy wysokoporowate oraz średnioporowate. Takie nazwy oznaczają, że łuski włosa są otwarte, a same włosy są zniszczone, nieprzyjemne w dotyku oraz łatwo się puszą. Na tego typu włosach efekt będzie najlepszy.
Jak używać oliwy z oliwek?
Większość osób wykonuje prosty zabieg olejowania. Nakłada się oliwę z oliwek na włosy suche lub mokre i czeka kilka godzin, aż wniknie ona we włosy, a potem zmywa. Bardzo dobrze jako podkład nawilżający sprawdza się żel z aloesu. Można też stosować żel z ugotowanych nasion lnu. Najpierw nakładamy taki humektant na włosy, a potem nakładamy oliwę z oliwek rękami aż włosy będą całkowicie mokre.
Oliwę najlepiej jest zostawić na co najmniej 2 godziny, a nawet na całą noc. Umycie włosów z oleju może być trudne. Warto zastosować delikatny szampon myjący, jeśli trzeba umyć włosy dwa razy.
Można też użyć oliwy jako składnika maseczki. Odżywczą, ale prostą w przygotowaniu maseczką jest połączenie oliwy z oliwek, miodu i jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki nakładamy do miseczki w ilości po 2 łyżki i mieszamy. Miksturę nakładamy na włosy i zmywamy po 15 minutach. Po takim szybkim zabiegu też można zobaczyć ładne efekty, a włosy będą odżywione i błyszczące.
Na bazie oliwy z oliwek można też zrobić domowy peeling do ciała i skóry głowy. Wystarczy połączyć cukier lub sól z oliwą, w takiej ilości, aby uzyskać gęstą pastę. Taką pastą wystarczy pocierać wilgotne ciało lub skórę głowy przez kilka minut. A potem umyć włosy lub ciało. Po zabiegu skóra będzie oczyszczona, ale nie przesuszona.
Najczęstsze błędy w olejowaniu włosów
Pierwszym błędem jaki popełnia wiele osób jest oczekiwanie efektu dogłębnej regeneracji po jednym zabiegu. Owszem już po jednym razie włosy mogą być bardziej przyjemne w dotyku, ale potrzebna jest systematyczne powtarzanie zabiegu, aby uzyskać zadowalające efekty. Ważne jest też czym zmywamy oliwę z włosów. Szampony z SLS, który jest silnym detergentem szybką zmyją oliwę, ale też zmyją jej korzystne właściwości. Najlepiej jest wybierać szampony naturalne lub dla dzieci bez tego składnika.
Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.
Źródło:
- https://biocity.pl/oliwa-z-oliwek-na-wlosy/.
Obawiam się, że po zastosowaniu oliwy z oliwek moje włosy mogłyby być przetłuszczone, chociaż zdaje sobie sprawę, że w ostatnim czasie zabiegi olejowania włosów są chętnie wykorzystywane 🙂 muszę przetestować, aby mieć pewność jak to wyjdzie 🙂