Jak wybierać kosmetyki, które łagodzą objawy egzemy?

Jak wybierać kosmetyki, które łagodzą objawy egzemy?

Obecnie dostępna ilość produktów kosmetycznych wcale nie ułatwia wyboru tych najbardziej właściwych. Szczególnie, jeśli skóra dotknięta jest egzemą. Poznaj kosmetyki, które skutecznie mogą wspomóc jej leczenie.

Produkty na dzień, na noc, pod oczy, z kwasami, filtry – można tak wymieniać w nieskończoność. Czy obfitość w tak wiele związków aktywnych jest dobrodziejstwem dla każdej skóry? Okazuje się, że niekoniecznie. Do takich przypadków możemy świadomie zaliczyć egzemę. Czym się kierować przy wyborze produktów właśnie dla niej? W naszym artykule poznasz najlepsze substancje aktywne dostosowane do jej potrzeb.

Egzema – co to jest?

Pojęcie egzemy jest bardzo często używane w gabinetach dermatologicznych. Trudno się temu dziwić, bowiem dotyka coraz większej ilości pacjentów – nawet dzieci. Czy wiesz co dokładnie oznacza ten termin? Egzema nie jest chorobą. Słowem tym opisuje się zwykle objawy, które towarzyszą konkretnym schorzeniom alergicznym. Zalicza się do nich:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • wyprysk łojotokowy,
  • wyprysk potnicowy,
  • wyprysk pieniążkowaty,
  • wyprysk kontaktowy.

Pielęgnacja skóry dotkniętej egzemą – od czego zacząć?

Szukając odpowiedniej pielęgnacji dla skóry dotkniętej egzemą, należy najpierw dokonać szerokiej diagnozy. Wiele schorzeń dermatologicznych może wykazywać podobne objawy, które leczy się w odmienny sposób. W tym konkretnym przypadku na skórze obserwuje się rumień oraz towarzyszący temu stan zapalny. Mogą pojawić się różnego rodzaju bąble i drobne rany. Powierzchnia skóry jest silnie przesuszona, czasami występuje tzw. rybia łuska. Kolejnym aspektem jest świąd.

Kosmetyki dla skóry z egzemą – substancje aktywne

Wszelkie skóry klasyfikowane jako alergiczne nie potrzebują silnych związków aktywnych. To, na czym należy się skupić jest prosty i naturalny skład. Z tym drugim też należy jednak uważać, ponieważ np. wiele ziół przyczynia się do podrażnień. W produktach do pielęgnacji skóry z egzemą szukaj przede wszystkim:

  • emolientów tj. naturalne masła i oleje roślinne,
  • mocznika,
  • pantenolu,
  • wyciągu z aloesu,
  • ceramidów.

Egzema – jakich produktów unikać?

Eksperymenty kosmetyczne nie sprzyjają atopii skóry, która objawia się egzemą. Im mniej substancji aktywnych w produkcie, tym lepiej. Unikaj przede wszystkim preparatów zapachowych, w których znajduje się dużo konserwantów. Dobrze, jeśli kremy, płyny i mleczka nie mają koloru. Barwniki często nasilają problem i są potencjalnymi alergenami. W detergentach zdecydowanie unikaj SLS-ów i składników silnie pianotwórczych.

Kosmetyki na egzemę – gdzie kupić?

Nie istnieje żadne konkretne miejsce, gdzie możesz kupić kosmetyki oferowane tylko dla wymagającej skóry z egzemą. Musisz szukać i starannie czytać składy. Najlepszym sposobem jest sprawdzanie danego produktu w internecie – dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu. Czasy hipoalergicznych kosmetyków dostępnych tylko w aptekach już minęły.

Dobranie idealnych produktów dla posiadacza skóry dotkniętej egzemą nie jest proste. Szczególnie, jeśli problem dotyczy AZS o przewlekłym charakterze. Kosmetyki nie są wymieniane zbyt często, zatem kilka sprawdzonych powinno zakończyć twoje poszukiwania.