Zdrowe odchudzanie. 6 zasad zdrowej i bezpiecznej diety

Zdrowe odchudzanie. 6 zasad zdrowej i bezpiecznej diety

Aby dieta odchudzająca była bezpieczna, konieczne okazuje się przestrzeganie określonych zasad. Tylko wtedy nie doprowadzisz do niedoborów i efektu jojo. Przed rozpoczęciem odchudzania warto więc zorientować się, co wpływa na jego skuteczność. Jak zgubić zbędne kilogramy w zdrowy sposób?

Liczenie kalorii

Zdrowe odchudzanie wymaga stosowania się do kilku zasad. Jedną z nich jest liczenie kalorii, jednak w odpowiedni sposób. Obsesyjne kontrolowanie wartości energetycznej może doprowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania. Znacznie lepszym pomysłem okazuje się sprawdzenie, jaka jest Twoja podstawowa przemiana materii i doliczenie do niej aktywności w ciągu dnia. Następnie należy jeść tyle, by pozostać na delikatnym, ale nie za dużym deficycie.

Jeśli nie umiesz samodzielnie policzyć kaloryczności poszczególnych posiłków, dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z cateringu dietetycznego. W ten sposób utrzymasz stałą liczbę kalorii, bez konieczności ważenia i obliczania wartości energetycznej poszczególnych składników.

Picie dużej ilości wody

Woda wpływa na pobudzenie przemiany materii. Każdy z nas powinien wypijać około 2 litry dziennie, jednak wszystko zależy od aktualnej pogody oraz trybu życia. Podczas diety odchudzającej warto zrezygnować ze słodzonych napojów, a także alkoholu. Najlepszym wyborem jest zwykła woda (np. z dodatkiem niewielkiej ilości świeżych owoców) lub zielona herbata.

Urozmaicone posiłki

Posiłki podczas diety odchudzającej powinny być urozmaicone. Nudne dania szybko zniechęcą Cię do walki o zrzucenie zbędnych kilogramów. Jedząc to samo przez cały czas, można również doprowadzić do poważnych niedoborów. Odchudzanie jest czasem wymagającym dla całego organizmu, dlatego warto dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych każdego dnia. W tym przypadku również z pomocą może przyjść catering dietetyczny, w którym posiłki są bardzo zróżnicowane.

Regularne jedzenie

Podczas diety odchudzającej należy jeść około 4-5 posiłków dziennie. W ten sposób nie będzie pojawiało się uczucie głodu, a metabolizm zostanie podkręcony. Warto zabierać ze sobą posiłki do pracy, a kolację jeść na około 2-3 godziny przed pójściem spać. Mniejsze porcje, jednak spożywane częściej, nie doprowadzą do rozpychania żołądka. Z czasem przyzwyczaisz się do takiego sposobu jedzenia, a kilogramy zaczną spadać.

Zdrowa dieta a aktywność

W trakcie praktykowania zdrowej diety nie można zapominać o aktywności fizycznej. Połączenie tych dwóch elementów pozwala na uzyskanie spektakularnych rezultatów. Regularne ćwiczenia umożliwiają także dodatkowe podkręcenie metabolizmu. Zmniejszają poziom hormonów, które są odpowiedzialne za tycie. W ten sposób można też wyrzeźbić sylwetkę i zadbać o swoje zdrowie.

Czas na odchudzanie

Dieta jest skuteczna na długo tylko w sytuacji, gdy zostanie ona odpowiednio zaplanowana. Nie można się śpieszyć. Zbyt szybkie gubienie zbędnych kilogramów prowadzi bowiem do efektu jojo, czyli ich nawrotu ze zdwojoną siłą w późniejszym czasie. Warto więc chudnąć powoli, by rezultat utrzymywał się przez kolejne lata.