Jak zrobić syrop sosnowy na kaszel?

Jak zrobić syrop sosnowy na kaszel?

Domowa apteczka z własnoręcznie przygotowanymi specyfikami na przeziębienie (katar, kaszel) to prosty sposób na tańsze leczenie. Odpowiednio przygotowane składniki i prawidłowo przeprowadzona obróbka da nam wysokowartościowe produkty. Będziemy mogli stosować je bez obaw. Ważne, by wiedzieć, kiedy zbierać surowiec i jak przygotować naturalne lekarstwo.

Kiedy jest najlepszy moment na przygotowanie syropu sosnowego na kaszel?

Syrop sosnowy na kaszel to wyciąg cukrowy z młodych pędów sosny oraz męskich kwiatów tegoż drzewa. Należy je zbierać w kwietniu i maju. Dużo zależy od tego, kiedy skończy się zima i zacznie przygrzewać słońce, gdyż wówczas sosna zaczyna puszczać swoje młode pędy. Istotnym momentem na zbiór jest odpowiednia długość pędów. Nie mogą one przekraczać 10 cm. Dłuższe mają już w sobie terpentynę, która nie jest do użytku wewnętrznego. Terpentyna do nacierania pleców pozyskiwana jest przez pewne urządzenia i tym zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa.

Zatem syrop sosnowy na kaszel będzie najlepszy z pędów do 10 cm. Nie zbierajmy też tych zbyt małych, one również nie są za bardzo odpowiednie. Można zbierać na taki syrop również męskie kwiaty, które są jeszcze niepylące. Ważne jest, by nie ogałacać sosny ze wszystkich pędów i kwiatów męskich. Zadowalajmy się po jednym pędzie i kwiatku z jednej bocznej gałązki. Obcinajmy je sekatorem lub ostrym nożem, wówczas rany po cięciu szybko się na drzewku zabliźnią. Nie wolno ścinać pędów, które mają na swym czubku zawiązki szyszek, ani głównego czubka drzewka.

Syrop sosnowy przepis łatwy i nieczasochłonny

Zbieramy pół słoika pędów sosny lub męskich kwiatów sosny. W domu zbiór wysypujemy na talerz i skrapiamy go lekko spirytusem. Możemy do tego użyć spryskiwacza. Kroimy pędy i kwiatostany na mniejsze kawałki i wsypujemy je warstwowo do słoika.

Przesypujemy te warstwy cukrem (zwykłym lub innym np. brzozowym) w równych proporcjach. Można, zamiast cukru użyć płynnego miodu z ekologicznej pasieki. Słoik przykrywamy gazą i nakrętką.

Odstawiamy w słoneczne miejsce, a za około 3 tygodnie do 1 miesiąca syrop sosnowy na kaszel będzie gotowy. Zlewamy go do buteleczki, a pozostałość w słoiku zalewamy alkoholem i odstawiamy na kolejne 3 tygodnie. Otrzymamy z niego nalewkę.

Pomimo iż syrop sosnowy przepis ma bardzo prosty, to jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w odpowiednie surowce. Muszą one pochodzić z czystego lasu, niezanieczyszczonego nawozami z pól uprawnych i spalin z przejeżdżających obok samochodów.

Konieczne jest najprawdopodobniej pozwolenie z nadleśnictwa. Najlepiej, gdy rośnie sosna na naszym podwórku. Wówczas bez żadnych przeszkód będziemy pozyskiwać surowce na syrop. Sadzonki sosny znajdziemy w internetowym sklepie ogrodniczym.

Syrop sosnowy zastosowanie ma nie tylko lecznicze

Przede wszystkim syrop sosnowy stosujemy przy infekcjach górnych dróg oddechowych (kaszel, katar, chrypka, ból gardła). Oprócz ratowania zdrowia przy infekcjach możemy z wielkim powodzeniem syrop sosnowy zastosować w kuchni.

To doskonały słodzik do herbaty oraz dodatek do lodów i deserów. Zastosowanie syropu sosnowego do polania kawałka ciasta na deserowym talerzyku tuż przed podaniem nada kulinarnemu smakołykowi leśny aromat. Dodatek syropu sosnowego w przepisach kulinarnych jest mało znanym sposobem. Warto go upowszechnić!

Jest jeszcze syrop z sosny gotowany

Przygotowując syrop z sosny gotowany, potrzebujemy o wiele mniej młodych pędów sosny. W tym wypadku młode pędy sosny gotujemy w wodzie przez około dwie godziny na wolnym ogniu. Po odcedzeniu, do wywaru wsypujemy cukier i dalej gotujemy, pilnując, by nam nie przywarł do garnka. Po uzyskaniu odpowiedniej gęstości syrop z sosny gotowany jest gotowy do przelania do słoiczka i szczelnego zakręcenia go.

Jakie są właściwości sosny?

Sosna na syrop sosnowy
Źródło: Pixabay.com

Oprócz syropów stosowane są nalewki oraz odwary i olejki eteryczne, a także można stosować 10-minutowe kąpiele w wannie z dodatkiem małej garści igieł (najlepiej zimowych). Ogólnie właściwości sosny są następujące:

  • łagodnie napotne,
  • wykrztuśne,
  • przeciwbakteryjne,
  • moczopędne,
  • witaminizujące.

Znając prozdrowotne właściwości sosny i jej piękny żywiczny zapach, warto posadzić chociażby jedno drzewko na swoim placu lub w ogródku przydomowym. Zwłaszcza iż sosna jest drzewem niewymagającym, ma dobrze rozwinięty system korzeniowy i doskonale daje sobie radę na wszystkich glebach. Sadzonki sosny zakupić można bez wychodzenia z domu w internetowym sklepie ogrodniczym lub stacjonarnie.

Do przygotowania syropu możemy korzystać z wszystkich rodzajów sosny, jaką w swoim ogródku będziemy posiadać. Bez względu na to, jakie sadzonki z internetowego sklepu ogrodniczego zamówimy, po kilku latach będziemy mieć własny surowiec na syrop. Nie wychodząc z domu, zamówione sadzonki zostaną nam dostarczone z internetowego sklepu ogrodniczego bezpośrednio pod wskazany adres. Naszym zadaniem będzie tylko przesadzić drzewko do ziemi.

Autor tekstu:
Copywriter Beata Goździk,
zwolenniczka naturalnych terapii.
Autorka książki dla młodzieży pt. „Bierz plecak i lecimy”.

Źródła:

  • Izabella Kijańska i Hanna Mojkowska, Zielnik polski, wydawnictwo INTERPRESS, Warszawa 1988 r. str. 329-332.