Jak uprawiać lilie w doniczkach?

Jak uprawiać lilie w doniczkach?

Zachwycają nas lilie w ogrodzie, korona kwiatostanu składa się z podłużnych dużych płatków w równej ilości co pręcików (po 6). Płatki ułożone są w dwu warstwach, czyli po trzy w rozetce. Długie pręciki z grubymi pylnikami u niektórych gatunków lilii potrafią nam przypudrować nos, gdy schylimy swą twarz, by powąchać kwiaty. Zapach ich jest silny i słodki.

Czy można hodować lilie w domu?

Uprawa lilii jest prosta, wystarczy odpowiednia gleba, nawilżanie i pilnowanie, by nie dopuścić do zapylenia zalążni. Ogrodowe lilie są dosyć wysokie. Jeżeli chcemy posadzić cebulki w doniczkach, musimy poszukać lilii domowych o odmianach niskich oraz karłowatych. Do najpopularniejszych lilii do domu należą:

  • azjatyckie,
  • orientalne.

Musimy wiedzieć, iż w zależności od gatunku będziemy mieć wzrost kwiatostanów w innym czasie. Azjatyckie wydadzą kwiat po 2- 3 miesiącach od posadzenia cebulki do doniczki. Natomiast lilie domowe orientalne zakwitną po miesiącu, choć zdarza się pojawienie kwiatów dopiero po drugim miesiącu od posadzenia. Zależne to jest od ilości słońca i temperatury otoczenia, a także od kondycji cebulki.

Do ogrodowych lilii oprócz wyżej wymienionych należą:

  1. amerykańskie,
  2. trąbkowe,
  3. botaniczne,
  4. mieszańce.

Sadzenie lilii w domu, jak to zrobić?

Dobrze jest kupić cebulki lilii do domu, które mają rozwinięty system korzeniowy. Zwróćmy uwagę, czy jest on zdrowy, (rdzawe kropki lub „krosty”, pleśń na korzeniach mogą świadczyć o chorobach).

Jeśli korzonki są zbyt długie, skracamy je na długość około 5 cm. Lilie domowe, jak i te ogrodowe mają cebulki zwarte, dlatego gdy nasza cebulka okaże się pulchna i miękka, może to świadczyć o podgniciu lub zasuszeniu. Taki stan rzeczy dyskwalifikuje ją do sadzenia.

Doniczkę wybieramy o głębokości 20- 30 cm z otworami w dnie. To ważne przy pielęgnacji lilii, gdyż nie wolno dopuścić do zbyt mokrej gleby. Jeżeli doniczka nie ma otworów, można wsypać na dno dwie warstwy kamyków polnych, które uchronią cebulkę przed gniciem. Cebulka musi się cała schować w ziemi i jeszcze potrzeba trochę miejsca w doniczce na wodę.

Cebulkę kładziemy na głębokość 1/3 wysokości doniczki i zasypujemy ją całą ziemią. Ziemia powinna być uniwersalna. Dodajemy do niej odrobinę zwykłego piasku. Podlewamy i stawiamy w chłodnym pomieszczeniu o temp. 9-13 stopni Celsjusza. Może to być piwnica, ale musimy codziennie tam zaglądać. Po upływie około miesiąca przynosimy doniczki z liliami do domu.

Czy pielęgnacja lilii jest skomplikowana?

Lilie w kolorze różowym
Źródło: Pixabay.com

Żadna uprawa lilii nie jest trudna, jeżeli będziemy przestrzegać zasad podlewania i nawożenia. Lilie w domu i lilie w ogrodzie wymagają podobnych zabiegów. Po posadzeniu cebulek lilii w doniczkach i umieszczeniu ich w chłodnym miejscu podlewamy w sposób umiarkowany. Chłodne pomieszczenie jest konieczne, by lilie wykształciły mocny system korzeniowy. Po 3- 4 tygodniach możemy doniczkę przenieść na taras lub parapet okienny, gdzie jest dużo słońca, ale temperatura powinna być nie wyższa niż 25 stopni C.

Podczas pielęgnacji lilii pilnujemy, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Łatwo to sprawdzić, dotykając glebę palcem. Gdy czujemy wilgoć, to znaczy, że jest wszystko dobrze. Zbyt obfite podlewanie, które doprowadzi do pojawienia się w doniczce błota, spowoduje zgnicie rośliny.

Lilie w domu i lilie w ogrodzie mogą być wieloletnie, a te ogrodowe dodatkowo odporne na niskie temperatury.

Jak przedłużyć życie lilii w domu?

Aby cieszyć się uprawą lilii i patrzeć codziennie na piękne kwiaty, potrzebujemy wykonać kilka trików, które przedłużą ich kwitnienie. Pilnujemy pręciki z pylnikami, czyli usuwamy je bardzo delikatnie. Nieostrożny ruch, który doprowadzi przeniesienie się pyłku na znamię słupka, spowoduje zapylenie zalążni. Taki stan przyspiesza przekwitanie kwiatu. Przekwitnięte kwiatostany od razu usuwamy. To także wydłuży czas rozkwitu kolejnych pąków. Podobnie postępujemy przy uprawie lilii w ogrodzie.

Usuwanie pręcików lub tylko samych pylników chroni także naszą firankę przed zabrudzeniem pyłkiem. Jest on niezwykle trwały i trudny do usunięcia z każdej tkaniny. Uważajmy więc, by nie ubrudzić rękawów i innych części garderoby podczas pielęgnacji lilii. Dobrze pielęgnowane lilie w domu i lilie w ogrodzie odwdzięczą się obfitością kwiatów oraz intensywnego zapachu.

Sprawdź także, jak prawidłowo pielęgnować lilie w ogrodzie na http://www.domy-ogrody.com/lilie-w-ogrodzie-jak-prawidlowo-je-pielegnowacdomy-ogrody.com.

Autor tekstu:Beata Goździk, autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
oraz lektor audiobooka o tym samym tytule.

Źródła:

  • Lilie, Opracowanie zbiorowe, 2018.