Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu wzroku u optyka

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu wzroku u optyka

Obecnie już nie trzeba wizyty u optyka poprzedzać wizytą u okulisty, by z receptą móc pójść do salonu optycznego. Aktualnie w salonach można wykonać badania pod kątem doboru okularów i/lub soczewek kontaktowych. Profesjonalne salony optyczne wyposażone są w zaawansowany technologicznie sprzęt do diagnostyki wad wzroku i chorób oczu. Jak przygotować się na badanie wzroku u optyka? Ile to kosztuje i jak wygląda badanie? Przeczytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej.

Jak wygląda badanie wzroku u optyka?

Optyk w Łodzi może być przykładem, jak wykonuje się badanie wzroku w salonie optycznym. Najpierw wykonuje się komputerowe badanie wzroku metodą obiektywną. To szybkie i krótkie badanie, które nie powoduje dyskomfortu u pacjenta. Polega ono na tym, że urządzenie wpuszcza do oczu promieniowanie podczerwone i bada, jak odbija się ono od struktur oka. Po analizie i przetworzeniu wyników przez komputer, lekarz otrzymuje informacje o wadzie wzroku. Na tym etapie są też mierzone moce dotychczasowych okularów pacjenta.
Drugim etapem jest badanie wzroku metodą subiektywną. Zwykle zaczyna się to badanie wywiadem z pacjentem odnośnie przyjmowanych leków, częstości wizyt u okulisty i tym podobnych. Następnie pacjentowi bada się ostrość widzenia poprzez poproszenie go o czytanie kolejnych liter na głos, podczas gdy optyk zmienia kolejne szkła. Po tym etapie optyk informuje pacjenta o wynikach obu badań i o tym, jaka jest wada wzroku, a także zaleca odpowiednie okulary bądź soczewki.

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka?

Zwykle koszt badania wzroku waha się w okolicach 100 zł. Cena może się różnić pomiędzy kolejnymi punktami. Niekiedy warto też zapłacić drożej, ale mieć pewność, że trafiło się do rzetelnego specjalisty, który na pewno poprawnie zbada wzrok.

Jak przygotować się na badanie wzroku?

Zwykle do badania wzroku u optyka nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zaleca się kobietom przyjść na wizytę bez makijażu, żeby nie przeszkadzał on w badaniu. Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, to na wizytę powinien je zdjąć.

Czy badanie wzroku w salonie optycznym jest wystarczające?

Okuliści badają wzrok pod względem rozpoznania potencjalnych chorób i wykonania zabiegów chirurgicznych. Wykonują oni bardziej specjalistyczne i skomplikowane badania, które jednak niekoniecznie są potrzebne przed wyborem okularów. Jeśli jednak chcemy wybrać się do dobrego okulisty w Łodzi, możemy to zrobić, aby określić dokładnie wady wzroku i dobrać szkła lub soczewki. Jeżeli chcesz zrobić badania, które mają wykryć wadę wzroku, badanie w salonie optycznym jest w pełni wystarczające.