Wizyty domowe u osób starszych

Wizyty domowe u osób starszych

Wizyty domowe u osób starszych przeprowadza lekarz geriatra, jest to lekarz internista posiadający specjalizację lekarską z zakresu kardiologii, rehabilitacji, diabetologii i okulistyki. Zajmuje się leczeniem osób w wieku podeszłym

Osoby starsze cierpiące na często cierpiące na liczne schorzenia, często nie są w stanie samodzielnie lub nawet z pomocą dotrzeć do poradni zajmującej się leczeniem chorób wieku podeszłego. Bardzo częstymi objawami w geriatrii są zaburzenia pamięci, problemy z poruszaniem się, niedowidzenie, cukrzyca, demencja, depresja i wiele innych. Wizyty domowe u osób starszych to niezwykle duże ułatwienie w przypadku nagłego zachorowania, ale też u osób niepełnosprawnych fizycznie czy umysłowo. Wizyty domowe są też dużym odciążeniem dla opiekunów osób starszych ponieważ nie muszą martwić się o to jak dotrą ze swoim podopiecznym do placówki medycznej. W domu pacjenta panuje przyjazna atmosfera, człowiek starszy zna to miejsce, jest bardziej chętny do interakcji z lekarzem geriatrą, jest spokojny i skory do wykonywania poleceń lekarza. Ludzie starsi niestety przez choroby często zachowują się jak dzieci, są marudni, niecierpliwi, a także popadają w złość czy smutek. Są to na pewno trudni i wymagający pacjenci dla, których otoczenie domu jest zdecydowanie bardziej przyjazne niż placówka medyczna.

Jakie badania może wykonać lekarz geriatra podczas wizyty w domu?

Jeśli z jakiś powodów wizyta w przychodni nie jest możliwa lekarz geriatra może przyjechać na wizytę domową do swojego pacjenta. Podczas takiej wizyty lekarz wykonuje kilka podstawowych i koniecznych badań m.in sprawdzenie ciśnienia tętniczego. W razie potrzeby lekarz może zalecić ćwiczenia gimnastyczne osobie starszej mające usprawnić jej funkcjonowanie. Osoby starsze bywają trudne, często nie chcą słuchać najbliższych i myślą, że wszystko wiedzą najlepiej. Lekarz geriatra podczas takiej wizyty często pełni rolę psychologa, dodaje otuchy, wpiera osoby samotne i jest autorytetem dla osoby chorej. Wizyta domowa lekarza w osób starszych w zależności od stopnia niepełnosprawności przebiega różnie, ludzie starsi, chorzy, często zachowują się jak dzieci, dlatego też i podejście lekarza musi być takie jak do „małych” pacjentów. Ważmy jest spokój, opanowanie, przyjazne nastawienie, wyraźne i pomału przekazywane informacje, a także ogólne zainteresowanie pacjentem, aby ten czuł się jak najbardziej komfortowo podczas wizyty i badania.

Dlatego istotnym jest, oby wybrać sprawdzonego lekarza. Można kierować się licznymi opiniami w sieci, jednak warto na część brać poprawkę. Sprawdzają się często lekarze z polecenia.