Utrzymujące się bóle podbrzusza – co powinieneś robić?

Utrzymujące się bóle podbrzusza – co powinieneś robić?

Ból podbrzusza może mieć wiele różnych przyczyn, czasem błahych, zaś w innych przypadkach bardzo poważnych, dlatego nigdy nie wolno go bagatelizować. Zwłaszcza utrzymujący się ból w podbrzuszu wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu w dole brzucha i jak w ich przypadku wygląda leczenie.

Ból podbrzusza – możliwe przyczyny

Ból w podbrzuszu może być zlokalizowany po jednej stronie lub obejmować całą dolną część brzucha. Może być kłujący lub tępy, krótkotrwały lub utrzymujący się przez dłuższy czas. Ból w dole brzucha u kobiet jest dość częstą dolegliwością przed miesiączką i w czasie owulacji. Nie jest wówczas zazwyczaj powodem do niepokoju, ale może świadczyć na przykład o endometriozie. Kłujący ból podbrzusza u kobiet może też wskazywać na stan zapalny narządów miednicy mniejszej, na przykład zapaleniu jajnika  albo świadczyć o zapalenia dolnego odcinka układu moczowego. Konieczna jest wizyta u lekarza, który na podstawie wywiadu, innych symptomów towarzyszących oraz badania fizykalnego postawi diagnozę i zaordynuje odpowiednie leczenie. W przypadku mężczyzn utrzymujący się ból w dole brzucha zwykle jest objawem kamicy nerkowej i spowodowanej nią kolki nerkowej. Ból z lewej strony podbrzusza może wskazywać na stan zapalny żołądka, dwunastnicy lub trzustki oraz na zespół jelita drażliwego. Utrzymujące się dolegliwości bólowe może też powodować powiększona wątroba. Ból podbrzusza z prawej strony może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia jelita cienkiego lub grubego, zapalenia układu moczowego lub kolki nerkowej.

Ból w dole brzucha – jak postępować?

Możliwych przyczyn dolegliwości bólowych w dole brzucha jest wiele, zatem konsultacja z lekarzem i dokładna diagnostyka jest absolutnie konieczna. Czasami potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań, by potwierdzić lub wykluczyć domniemaną przyczynę. Pamiętajmy, że od właściwej diagnozy w ogromnej mierze zależy powodzenie leczenia, dlatego gdy często pojawia się lub utrzymuje ból podbrzusza, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Pilnej pomocy lekarskiej należy szukać, gdy dolegliwościom bólowym w dole brzucha towarzyszą takie objawy jak wysoka gorączka, żółtaczka mechaniczna, nudności i wymioty oraz obecność krwi w moczu. Podkreślmy jednak raz jeszcze, że każdy przypadek niepokojących objawów (ból w dole brzucha), które mogą sugerować stan zapalny narządów miednicy wymaga pilnej wizyty u lekarza. Jeśli  stan jest ciężki lub leczenie domowe, nie przynosi poprawy, lekarz może skierować pacjenta do szpitala.

Jak sobie radzić, gdy ból podbrzusza spowodowany jest przez ZUM (zakażenie układu moczowego)?

Ból w podbrzuszu jest również typowym objawem zakażenia układu moczowego. Inne charakterystyczne symptomy tej choroby to uczucie rozpierania i parcia na mocz, ból i dyskomfort podczas mikcji, częstomocz, może wystąpić też gorączka, nudności i wymioty oraz krwiomocz, czasem także nietrzymanie moczu, które zwykle ustępuje po wyleczeniu stanu zapalnego. W leczeniu ZUM zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię. Po porozumieniu z lekarzem można zastosować alternatywnie lub pomocniczo dostępny bez recepty lek Urosal, który ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające, łagodzi też stan zapalny, dolegliwości bólowe oraz gorączkę. Urosal można stosować także przy zapaleniu dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego oraz w leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek. Przy tendencji do nawracających zakażeń układu moczowego można zalecić picie soku z owoców żurawiny, ponieważ zawarte w nim substancje zapobiegają przyleganiu bakterii do błony śluzowej układu moczowego, tym samym zmniejszając ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Panie aktywne seksualnie mogą natomiast zastosować sprawdzony domowy sposób profilaktyki zakażeń układu moczowego, wypijając przed stosunkiem szklankę wody i oddając mocz niedługi czas po nim.

Bibliografia:

  1. Ewelina Stefanowicz, Zapalenie narządów miednicy mniejszej, „mp.pacjent.pl”, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/258225,zapalenie-narzadow-miednicy-mniejszej, data dostępu 29.11.2022.
  2. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, „mp.pacjent.pl”, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 29.11.2022.
  3. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 29.11.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł we współpracy z Urosal