USOS UWM – Co musisz wiedzieć o Kierunku Lekarskim?

USOS UWM – Co musisz wiedzieć o Kierunku Lekarskim?

Oferta dydaktyczna szkół wyższych wciąż się zmienia i wzbogaca o nowe interesujące kierunki. Nie da się jednak ukryć, że istnieją te najbardziej prestiżowe, które niezależnie od czasów przyciągają tłumy chętnych – jest to medycyna. Studia te są społecznie uznawane za najbardziej wymagające i przynoszące największy prestiż. Podpowiadamy co warto wiedzieć o kierunku lekarskim i jak przygotować się do rekrutacji.

Jak dostać się na kierunek lekarski?

Wiele osób zastanawia się jakie przedmioty zdawać na maturze, aby dostać się na kierunek lekarski. Wszystkie informacje można uzyskać w serwisie USOS UWM, jednak w niemal wszystkie uczelnie w kraju wymagają zdawania przedmiotów, takich jak biologia, chemia, fizyka lub astronomia oraz matematyka. Konkurencja zwykle jest duża, dlatego studia lekarskie słyną z bardzo wysokich progów. Do rekrutacji należy więc odpowiednio się przygotować.

Czy studia na kierunku lekarskim są trudne?

Kiedy już uda nam się dostać na kierunek lekarski, zastanawiamy się, czy studia te są trudne. Powszechnie uważa się je za jedne z najtrudniejszych studiów wyższych – ile prawdy jest w tym przekonaniu?

Program studiów medycznych nie pozostawia wątpliwości – jest to kierunek bardzo wymagający, na którym musimy przyswoić bardzo dużo wiedzy, zarówno tej czysto teoretycznej, jak i praktycznej. Ze względu na ogromną ilość informacji do zapamiętania oraz konieczność ćwiczeń praktycznych, studia wymagają od uczestników bardzo dużej ilości skupienia oraz wielkich nakładów pracy. Absolwenci przekonują jednak, że przy dobrej organizacji czasu można spokojnie się ze wszystkim wyrobić i nawet zyskać trochę czasu dla siebie. Praca zarobkowa w trakcie studiów lekarskich może być jednak znacznie utrudniona. Studia lekarskie trwają  dwanaście semestrów, czyli programowo aż sześć lat. To o rok dłużej niż standardowe jednolite studia magisterskie. 

Praca po kierunku lekarskim – jakie perspektywy?

Wszystkim wydaje się oczywiste, że po zakończeniu studiów medycznych jedyna droga, jaką można podążyć to ścieżka lekarska.

Czy jednak z dyplomem w dłoni wystarczy wybrać się do szpitala i złożyć papiery o pracę?

Niestety, nie jest to takie proste. Po zakończeniu studiów należy przede wszystkim zdać państwowy egzamin, nazywany przez studentów „LEKiem”. W istocie jest to lekarski egzamin końcowy, którego zaliczenie determinuje możliwość otrzymania prawa do wykonywania zawodu. 

Po otrzymaniu prawa do wykonywania zawodu młodzi absolwenci odbywają staż w wybranym szpitalu, po którym dopiero mogą ubiegać się o rezydenturę. Jak widać jest to droga długa i stosunkowo trudna, dlatego przed wyborem kierunku lekarskiego należy bardzo dobrze przemyśleć czy faktycznie chcemy w przyszłości pracować w szpitalu. W przeciwnym razie możemy stracić mnóstwo lat i wysiłku.

Opatrunek medyczny
Źródło: Pixabay.com

Jakie specjalizacje można wybrać po kierunku lekarskim?

Niemal każdy absolwent studiów lekarskich po stażu stanie przed wyborem specjalizacji. Jest ich bardzo dużo – lista jest długa i zawiera wiele różnych, bardzo często nieco skrajnych specjalizacji. Znajdziemy na niej między innymi, takie propozycje jak:

  • toksykologia kliniczna,
  • endokrynologia i diabetologia,
  • gastroenterologia,
  • neonatologia,
  • urologia,
  • nefrologia,
  • psychiatria,
  • onkologia i hematologia,
  • medycyna ratunkowa.

To tylko nieliczne przykłady, spośród których mogą wybierać przyszli specjaliści. Oczywiście poszczególne specjalizacje różnią się stopniem trudności, obszarem zainteresowań oraz oczywiście przyszłym wynagrodzeniem. Właśnie dlatego wybór ten jest podejmowany z dużym wyprzedzeniem i ma ogromne znaczenie dla przyszłości absolwenta medycyny.

Studia lekarskie to niezwykle ciężki kierunek, na który trudno się dostać i który wymaga od studentów mnóstwa wyrzeczeń i olbrzymiego nakładu pracy. Chociaż zwykle nie jest łatwo, dzięki włożonej pracy możemy stać się specjalistami, którzy poświęcają życie na pomaganie innym.

Artykuł napisala:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty.

Źródło:

  • https://usosweb.uwm.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/programy/pokazProgram&prg_kod=4801-SJMo_KRK.