Ultrasonografia endoskopowa trzustki. Jak wygląda badanie?

Ultrasonografia endoskopowa trzustki. Jak wygląda badanie?

Ultrasonografia endoskopowa to nowoczesna metoda obrazowania, która łączy w sobie wygodę tradycyjnego badania USG z precyzją zapewnianą przez endoskop. Procedura ta polega na przyłożeniu sondy ultrasonograficznej bezpośrednio do narządu zmienionego chorobowego, do podnosi jakość uzyskanego obrazu oraz pozwala na dokładne uwidocznienie struktur wewnętrznych. Ultrasonografia endoskopowa umożliwia skuteczne badanie różnych struktur wewnętrznych, w tym również trzustki.

Na czym opiera się ultrasonografia endoskopowa trzustki?

Ultrasonografia endoskopowa przypomina nieco konwencjonalną gastroskopię. Po znieczulenia gardła pacjenta, endoskop wprowadzany jest do światła przełyku, a następnie żołądka oraz dwunastnicy. Metoda ta często przeprowadzana jest razem z aspiracyjną biopsją cienkoigłową, a także badaniem biochemicznym i cytologicznym płynu pobranego z wykrytej torbieli. Cała procedura trwa od 10 do 15 minut. Jeżeli konieczne jest pobranie materiału do badania histopatologicznego, czas zabiegu należy nieco przedłużyć celem wykonania nakłucia igłą biopsyjną. Podobnie jak zwykłe badanie USG, ultrasonografia endoskopowa trzustki jest bezbolesna dla pacjenta.

Jakie są wskazania do tego badania?

Główne wskazania do tego zabiegu to choroby trzustki, w tym guzy, zmiany ogniskowe czy przewlekłe stany zapalne. Ultrasonografia endoskopowa znacząco zwiększa wykrywalność zmian torbielowatych, które mogą występować w trzustce. Zmiany te w nawet 40 proc. mają charakter nowotworowy, przez co konieczne jest ich szybkie oraz precyzyjne rozpoznanie. W połączeniu z tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym, ultrasonografia endoskopowa znacząco zwiększa szanse odpowiednio wczesnego wdrożenia terapii onkologicznej.

Czytaj także: Badanie USG. Jak działa ultrasonograf?

W jakim celu wykonywana jest ultrasonografia endoskopowa trzustki?

Z roku na rok wykonywanych jest coraz więcej zabiegów wykorzystujących ultrasonografię endoskopową trzustki, z czego znaczna część obejmuje również biopsję. Realizacją takich procedur powinni się zajmować wyłącznie specjaliści medyczni, którzy posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie diagnostyki endoskopowej. Badanie to przeprowadzane jest z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, pozwalającego na efektywne wykrywanie patologii trzustki. Umiejętnie przeprowadzona diagnostyka znacząco zwiększa prawdopodobieństwo określenia charakteru torbieli. Jeżeli ma ona postać łagodną, kwalifikowana jest do dalszej obserwacji. W przypadku potencjalnie złośliwych guzów, pacjenta trzeba przekierować na dalsze leczenie operacyjne.