Skuteczne sposoby na brodawki

Skuteczne sposoby na brodawki

Brodawki wirusowe (nazywane też potocznie kurzajkami) są symptomem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To grudkowe zmiany skórne o nierównej, zrogowaciałej powierzchni. Poza tym, że są defektem kosmetycznym, kurzajki mogą swędzieć i boleć. Jak się ich pozbyć? Poznaj efektywne metody leczenia brodawek: farmakologiczne, zabiegowe i domowe.

Leczenie kurzajek – apteczne środki na brodawki

Aby zredukować brodawki, na początek najlepiej sięgnąć po najmniej inwazyjne środki. W aptekach dostępne są specjalne preparaty keratolityczne, czyli rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka. Środki te mogą mieć postać żeli, maści, plastrów, płynów czy roztworów. Przy regularnym stosowaniu preparaty do nakładania miejscowo na skórę dają zauważalne efekty jeż po 1-2 tygodniach, jednak najlepszy skutek daje 6-8 tygodniowa kuracja.

Płyn, żel czy maść na brodawki może zawierać takie składniki jak kwas salicylowy, kwas mlekowy czy trójchlorooctowy. Wymienione substancje działają zmiękczająco i złuszczająco na skórę. Innym popularnym środkiem stosowanym w leczeniu kurzajek jest azotan srebra w postaci sztyftu, czyli tzw. diabelski kamyk. Preparat wspiera gojenie się zmian skórnych.

Przy bardziej zaawansowanych problemach z brodawkami lekarz może przepisać płyn do stosowania na skórę zawierający 5-fluorouracyl. Środek ten ogranicza namnażanie się wirusa i hamuje wzrost komórek kurzajek w fazie intensywnego wzrostu. Innym preparatem na brodawki dostępnym na receptę jest krem z imikwimodem stymulującym układ odpornościowy.

Usuwanie brodawek – jakie metody są dostępne?

W domu lub gabinecie lekarskim czy kosmetycznym w celu usunięcia kurzajek można przeprowadzić zabieg krioterapii. Polega on na wymrożeniu brodawki aż do korzenia przy użyciu ciekłego azotu lub innej substancji o podobnych właściwościach. Po zabiegu normalne jest wystąpienie pęcherza i zaczerwienienia, które goją się w ciągu paru tygodni. Po tym czasie brodawka odpada, co pozwala na wzrost zdrowych komórek skóry.

Brodawki leczy się również metodą elektrokoagulacji polegającą na wypaleniu kurzajek prądem. Po zabiegu w miejscu brodawki pojawia się strupek, który znika w ciągu kilkunastu dni. Kurzajkę można usunąć też laserowo. Zmianę wypala się skoncentrowaną wiązką światła. Innymi zabiegowymi metodami usuwania brodawek są wycinanie lub łyżeczkowanie.

Domowe sposoby na kurzajki

Do najpopularniejszych tradycyjnych środków na brodawki należy smarowanie kurzajki sokiem z łodygi jaskółczego ziela (glistnika). Płyn nakłada się na zmianę skórną przez kilka dni, aż do jej zniknięcia. Kolejnym domowym sposobem na kurzajki jest smarowanie skóry sokiem z łodygi mniszka lekarskiego. W leczeniu brodawek nierzadko sprawdza się też olejek herbaciany. Substancję w nierozcieńczonej postaci aplikuje się na kurzajkę kilka razy dziennie.

Większość brodawek zlokalizowanych na dłoniach, stopach czy innych mniej wrażliwych obszarach skóry można bezpiecznie usunąć samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Dostępne metody obejmują apteczne preparaty takie jak maści o działaniu keratolitycznym, zestawy do wymrażania kurzajek oraz tradycyjne domowe środki. W przypadku braku poprawy, wątpliwości albo zmian skórnych zlokalizowanych w okolicy oczu, uszu lub innych wrażliwych obszarów, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci określony sposób postępowania, np. przeprowadzenie zabiegu usunięcia brodawki.