Rodzaje koron zębowych – porównanie rozwiązań

Rodzaje koron zębowych – porównanie rozwiązań

Artykuł partnera.

Nowoczesne rozwiązania stomatologiczne umożliwiają podniesienie komfortu każdej osobie. Ułamany lub zniszczony ząb? Przebarwienie odporne na wybielanie? Dzięki innowacyjnym koronom zębowym nie musisz już dłużej zasłaniać twarzy podczas kontaktów z innymi. Uśmiech jest nie tylko naszą wizytówką, ale również odzwierciedleniem stanu zdrowia całego organizmu. Poprawa wyglądu zębów oraz leczenie wad zgryzu jest możliwe dzięki różnym zabiegom, np. z zakresu protetyki. We Wrocławiu, Krakowie oraz w każdym innym większym mieście znajdziesz gabinety, w których możesz skorzystać z tego typu usług. Sprawdź, jakie są rodzaje koron zębowych i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Korony zębowe – czym są i kiedy się je stosuje?

Korony zębowe to rodzaj stomatologicznego uzupełnienia, które służy do przywracania uszkodzonych, osłabionych lub estetycznie nieatrakcyjnych zębów. Korony są wykonane z trwałego materiału, takiego jak porcelana, ceramika lub metal, i są na stałe przymocowane do zęba.

Celem koron zębowych jest przywrócenie naturalnego kształtu, rozmiaru, wyglądu i funkcji zębów. Podczas procedury stomatolog przygotowuje ząb, usuwając wszelkie uszkodzenia lub ubytki. Następnie wykonywane są precyzyjne odciski, które posłużą do stworzenia koron na zęby pacjenta.

Po wykonaniu korony zębowej jest ona trwale mocowana na zębie za pomocą specjalnego kleju lub cementu stomatologicznego. Korony zębowe są trwałe i odporne na codzienne użytkowanie, umożliwiając normalne funkcjonowanie i estetyczny wygląd zębów. Ważne jest, aby korony zębowe były wykonywane przez doświadczonego stomatologa, który zapewni odpowiednie dopasowanie i estetyczny efekt.

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe dzielą się ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. W związku z tym najpopularniejsze modele nakładek to:

  • Korony metalowe – wykonane z metalu, najczęściej stopu metali szlachetnych, takich jak złoto lub pallad. Korony metalowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Ich główną zaletą jest wytrzymałość, ale warto wiedzieć, że wygląd nakładek może być mniej naturalny. Zwłaszcza jeśli ząb znajduje się w widocznym obszarze.

  • Korony porcelanowe na metalu – to kombinacja metalowego podkładu i warstwy porcelany, która pokrywa widoczną część korony. Dzięki temu uzyskuje się połączenie właściwości – trwałość metalu i estetykę porcelany. Korony porcelanowe na metalu są popularne ze względu na ich estetyczny wygląd i trwałość (jednak nieco niższą niż w przypadku koron pełnoceramicznych).

  • Korony pełnoceramiczne – wykonane z wysokiej jakości ceramiki lub porcelany. Są idealne dla pacjentów, którzy preferują naturalny wygląd zębów. Korony pełnoceramiczne są estetycznie atrakcyjne, ponieważ imitują naturalną strukturę zęba pod względem koloru i powierzchni. Są również biokompatybilne i niealergiczne.

  • Korony zębowe wykonane przy użyciu technologii CAD/CAM – to nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystuje komputerowe projektowanie i frezowanie. Korony są precyzyjnie wykonywane na podstawie skanu cyfrowego zęba. Dzięki temu można uzyskać doskonałe dopasowanie i wysoką estetykę.

Protetyka we Wrocławiu – szansa na zdrowy uśmiech

Odpowiednio dobrane korony zębowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się pozbyć kompleksów związanych z uzębieniem. Jeśli rozważasz skorzystanie z protetyki we Wrocławiu, najlepiej umówić się na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym, w którym pracują stomatolodzy ze specjalizacją w nakładaniu koron zębowych. Doświadczeni dentyści dobiorą rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.