Psychiatra – kiedy warto udać się do tego specjalisty?

Psychiatra – kiedy warto udać się do tego specjalisty?

Jeszcze do niedawna problemy psychiczne o różnym podłożu były traktowane jako temat tabu i powód do wstydu. Na szczęście podejście ludzi powoli zaczyna się zmieniać i coraz częściej decydują się oni na zdiagnozowanie swoich problemów albo przekonują do tego najbliższych. Właśnie w tym celu należy udać się do psychiatry. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach jest to szczególnie wskazane.

Holistyczne i dogłębne podejście

Natura ludzkiej psychiki jest bardzo złożona. Wpływa na nią wiele czynników, w tym również stan fizyczny człowieka. Jednocześnie sama psychika również bardzo mocno oddziałuje na inne aspekty życia i może wywoływać problemy natury somatycznej.

Z tych względów lekarz psychiatra ma trudne zadanie podczas diagnozy. Aby rozpoznać chorobę, musi znać nie tylko jej objawy, ale też określić na podstawie wywiadu z Pacjentem, z czego mogą wynikać doświadczane przez niego dolegliwości: czy są one wynikiem zaburzeń o podłożu psychicznym, czy też może wynikają z problemów ze zdrowiem somatycznym, trudnej sytuacji życiowej albo innych czynników. Jednocześnie przed lekarzem stoi zadanie zalecenia skutecznej metody leczenia, które nierzadko obejmuje “wypróbowanie” wielu różnych leków, zanim uda się dobrać te najlepsze dla Pacjenta. Wiąże się to między innymi z faktem, iż każdy z nas jest inny, a leki, które dobrze wpływają na wielu pacjentów, dla kolejnego mogą okazać się niewłaściwe. W przypadku trudności psychicznych, leczenie psychiatryczne często wymaga również uzupełnienia psychoterapią.

Z tych wszystkich względów lekarz psychiatra musi wykazywać się holistycznym i dogłębnym podejściem do każdej choroby i problemu, z jakimi zgłaszają się do niego pacjenci. Dopiero poznanie wszystkich objawów i przyczyn stanu pacjenta może bowiem pozwolić mu na prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie skutecznego leczenia.

Jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u psychiatry?

Wiele osób ma trudność z oceną, jakie objawy powinny ich skłonić do skonsultowania się ze specjalistą, dlatego postanowiliśmy przytoczyć kilka istotnych przykładów. Przede wszystkim zły stan emocjonalny i psychiczny, utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie, powinien skłonić do umówienia takiej konsultacji. Niezależnie od tego, czy towarzyszy ci lęk, nerwowość, czy może smutek, apatia i niezdolność do przeżywania radości, warto porozmawiać na ten temat z psychiatrą.

Kolejny zespół cech, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z lekarzem psychiatrą, to zaburzenia odżywiania, takie jak odmawianie sobie jedzenia czy poczucie winy po zjedzeniu posiłku. Dochodzący do tego niewłaściwy obraz samego siebie, na przykład jako osoby z nadwagą, pomimo iż nie ma przesłanek do takiego przeświadczenia, również wskazuje na konieczność rozmowy z empatycznym profesjonalistą.

Urojenia, halucynacje i brak umiejętności rozróżniania rzeczywistości od fikcji to kolejne przykłady objawów, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Również wszelkiego rodzaju zachowania mocno wykraczające poza normy społeczne (także obserwowane u dzieci i nastolatków) także są ku temu podstawą. 

Do specjalisty warto udać się także z dzieckiem, jeśli podejrzewamy u niego objawy autyzmu.