Pokonaj bezsenność – czyli jak poprawić jakość snu

Pokonaj bezsenność – czyli jak poprawić jakość snu

Niemal każda osoba przynajmniej raz w życiu cierpi na bezsenność. Czynników, które przyczyniają się do zaburzeń snu jest wiele. Niektóre z nich są związane z chorobami przewlekłymi. Jednak część z nich wynika z codziennych nawyków. Zobacz, jak poprawić jakość snu i zwalczyć bezsenność.

Postaw na komfort

Na jakość snu znaczący wpływ mają komfort i atmosfera w sypialni. Przede wszystkim należy ograniczyć źródła hałasu i światła. Eksperci zalecają, aby z pomieszczenia usunąć zegary i wszystkie urządzenia elektroniczne. Ponadto należy kupić materac o odpowiedniej twardości oraz przyjemną w dotyku pościel.

Nie jest zalecane podejmowanie w sypialni aktywności, które nie są związane ze snem lub życiem seksualnym. Praca, uczenie się, odpoczynek w ciągu dnia lub oglądanie telewizji w łóżku zaburzają rytm dobowy. Nie należy też przeglądać smartfona przed zaśnięciem – światło ekranu pobudza układ nerwowy, co jest przyczyną trudności w zasypianiu.

Zacznij prowadzić regularny tryb życia

Każda osoba powinna kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Dotyczy to także weekendów. Zalecane jest również zrezygnowanie z popołudniowych drzemek. Udowodniono, że zaburzają one fazy snu, co u niektórych osób objawia się trudnościami z zaśnięciem lub przedwczesnym wybudzaniem się.

Osoby, które pracują w systemie zmianowym, zwykle nie mogą zasypiać i budzić się o tej samej porze. W ich przypadku zalecane jest, aby również dążyć do uregulowania trybu życia. Wypracowanie pewnej rutyny nie jest trudne, a może przynieść wiele korzyści dla organizmu.

Zrelaksuj się i odpocznij

Gdy układ nerwowy jest pobudzony, zaśnięcie jest niemożliwe. Na pobudzenie wpływają nie tylko bodźce z zewnątrz. Często bezsenność jest spowodowana negatywnymi emocjami i stresem, które były obecne w ciągu dnia. Dlatego przed położeniem się do łóżka należy się wyciszyć. Sposobów jest wiele (czytanie, kąpiel, space, medytacja, joga) – każda osoba powinna znaleźć taki, który w jej przypadku jest najbardziej skuteczny.

W zrelaksowaniu się i wyciszeniu mogą pomóc naturalne substancje. Są to zioła (m.in. melisa) i olejki eteryczne (m.in. lawendowy). Wielu osobom pomaga aromaterapia. Warto zwrócić także uwagę na działanie CBD i CBG.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://4ease.pl/blog/o-cbd/co-to-jest-cbg.

Zacznij zwracać uwagę na to, co jesz i jak jesz

Organizmowi należy dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów. Dieta musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Warto też zwrócić uwagę na to, aby nie przejadać się na noc. Gdy układ pokarmowy trawi, pojawiają się trudności z zaśnięciem. Kolacja powinna być lekkostrawna i zjedzona najpóźniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Ogranicz kofeinę

Kofeina jest jedną z najbardziej pobudzających substancji. Spożywanie jej w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych sprawia, że sen nie przychodzi. Dlatego zalecane jest ograniczenie picia napojów, które ją zawierają. Warto pamiętać, że jest to nie tylko kawa, ale także herbata i napoje energetyczne. Zamiast nich wieczorem lepiej wypić napar ziołowy (np. z melisy, która działa uspokajająco).