Nietrzymanie moczu – jak mu zaradzić?

Nietrzymanie moczu – jak mu zaradzić?

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Objawia się mimowolnym wypływaniem moczu z pęcherza. Może mieć różne przyczyny, jak np. osłabienie mięśni dna miednicy, zaburzenia hormonalne lub problemy neurologiczne. W zależności od przyczyny i stopnia zawansowania schorzenia, stosuje się różne sposoby leczenia. Mogą to być specjalne ćwiczenia, przyjmowanie preparatów farmakologicznych i suplementów diety lub nawet operacje chirurgiczne. Pamiętaj, aby w razie problemów z nietrzymaniem moczu, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

  1. Czym jest nietrzymanie moczu?
  2. Jak zaradzić nietrzymaniu moczu?
  3. Preparaty wspomagające pracę pęcherza moczowego

Czym jest nietrzymanie moczu?

Ta przykra dolegliwość występuje najczęściej występuje u kobiet po 50. roku życia. Co trzecia kobieta w tym i starszym wieku skarży się na objawy nietrzymania moczu. U panów schorzenie to jest dwa razy rzadsze. Przyczyną jest nieprawidłowe działanie któregoś z elementów układu moczowego. Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się jego mimowolnym wyciekiem przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, kichaniu lub w czasie kaszlu. Wiele osób zauważywszy u siebie niepokojące objawy, nie zgłasza się do lekarza i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Przyczyną jest wstyd i co za tym idzie, obniżenie poczucia własnej wartości. Tymczasem nietrzymanie moczu jest schorzeniem, któremu można zaradzić, stosując ćwiczenia lub preparaty lecznicze, jak np. incontinox które wspomagają pracę pęcherza moczowego. Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu to przebyte ciąże i porody, w wyniku których mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu. Innymi przyczynami tej choroby mogą być częste i nawracające zakażenia układu moczowego, nadwaga, cukrzyca, podeszły wiek i choroby układu nerwowego. U panów nietrzymanie moczu może być spowodowane przerostem gruczołu krokowego.

Jak zaradzić nietrzymaniu moczu?

Jeśli zauważysz u u siebie mimowolny wypływ moczu z pęcherza, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania i zleci metodę leczenia. W zależności od stopnia nasilenia objawów, stosuje się różne sposoby. W łagodnym przebiegu choroby często wystarczają ćwiczenia mięśni Kegla, polegające na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Lekarz, który zdiagnozuje chorobę podpowie jak je wykonywać i z jaka częstotliwością. Może skierować cię także do fizjoterapeuty. Istnieją również preparaty farmakologiczne, które pomagają leczyć nietrzymanie moczu,
o których powiemy niżej. W przypadkach, w których objawy są bardzo nasilone, stosuje się leczenie operacyjne. Polega ono na usunięciu nadmiernego napięcia mięśniowego i wzmocnieniu mięśni dna miednicy.

Preparaty wspomagające pracę pęcherza moczowego

Przy każdym typie nietrzymania moczu można stosować leki i suplementy diety, które wzmacniają napięcie zwieracza cewki moczowej, co pomaga zatrzymać popuszczanie moczu. Łagodne, ziołowe preparaty zawierają m.in standaryzowane wyciągi z  żurawiny, pestek dyni zwyczajnej, szyszek chmielu, ziela mącznicy zwyczajnej oraz takich przypraw jak kolendra i kminek. Do ważnych składników suplementów diety wspomagających leczenie nietrzymania moczu należy witamina D, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Natomiast witamina C zawarta m.in w żurawinie, usprawnia produkcję kolagenu, który jest białkiem strukturalnym mięśni. Preparaty na nietrzymanie moczu powinno się przyjmować regularnie w ilościach zaleconych przez lekarza przez minimum trzy miesiące.