Leczenie zaćmy – jak to wygląda w praktyce?

Leczenie zaćmy – jak to wygląda w praktyce?

Artykuł sponsorowany.

Leczenie zaćmy jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie. Przypadłość ta dotyczy każdego człowieka i jest związana ze starzeniem się organizmu (podobnie jak zmarszczki). Jej rozwój zależy od różnych czynników, dlatego w większości przypadków nie da się przewidzieć, kiedy wpłynie na jakość czy komfort widzenia.

Kiedy wskazane jest leczenie zaćmy?

Gdy zauważamy zaburzenia wzroku, które wcześniej nie występowały (np. przymglone widzenie, problemy z oceną odległości, zaburzenia widzenia kolorów), powinniśmy poddać się badaniu przedniego odcinka oka. Specjaliści wykonują je za pomocą lampy szczelinowej w celu oceny stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki.

Diagnozując zaćmę, ważne jest także badanie dna oka – pomaga to wykluczyć inne zmiany zwyrodnieniowe powodujące nieodwracalne obniżenie ostrości wzroku (np. zanik nerwu wzrokowego). Pełne badanie okulistyczne obejmuje również zastosowanie kropli w celu rozszerzenia źrenic.

Na podstawie wykonanych diagnoz oraz wywiadu medycznego fachowcy mogą jednoznacznie stwierdzić występowanie zaćmy. Cena badań kwalifikacyjnych wynosi 295 zł w firmie Vidiummedica. Koszty zabiegu zaczynają się już w granicach 3 000 zł, w zależności od stopnia zaawansowania konkretnej przypadłości.

 

Ile trwa leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy trwa od 15 do 20 minut. Jest to jednak rutynowa procedura medyczna wymagająca czasochłonnego przygotowania. Zabieg wraz z kompleksowymi procedurami pooperacyjnymi trwa zazwyczaj ok. 180 minut. Po tym czasie pacjent może opuścić szpital. W następnym dniu należy udać się na wizytę kontrolną (zazwyczaj 24 godziny po przeprowadzonej operacji).

Leczenie zaćmy a jej rodzaje – jak to wygląda w praktyce?

Specyfika leczenia zaćmy jest uzależniona od rodzaju przypadłości, z którą się borykamy. Może to być zaćma podtorebkowa tylna, zaćma jądrowa lub zaćma korowa. Konkretny typ poznamy po wykonaniu obszernych badań okulistycznych. Wówczas fachowcy będą mogli przedstawić wstępne koszty i niezbędne procedury medyczne poprawiające komfort i ostrość widzenia. Poniżej charakteryzujemy rodzaje zaćmy!

  • zaćma podtorebkowa tylna – nieprawidłowe widzenie z bliskich odległości, a także przy jasnym oświetleniu (np. podczas czytania);
  • zaćma jądrowa – nieprawidłowe widzenie przy dużym nasłonecznieniu oraz jasnym oświetleniu;
  • zaćma korowa – nieprawidłowe widzenie w ciemnych pomieszczeniach.

Pamiętajmy, aby pogorszenie ostrości wzroku, które nawet w minimalnym stopniu wpływa na nasz komfort widzenia konsultować ze specjalistami. Bez znaczenia, czy jest to narastająca krótkowzroczność, zniekształcone (lub podwójne) widzenie przedmiotów czy szybsze niż zwykle męczenie się oczu – warto udać się na specjalistyczną diagnozę do rzetelnej instytucji (np.Vidiummedica).