Jak często należy powtarzać zabieg depilacji laserowej?

Jak często należy powtarzać zabieg depilacji laserowej?

Aby określić czas trwania zabiegu depilacji laserowej, należy ustalić, w jaki sposób zabieg jest przeprowadzany, jaka jest jego zasada działania i czy istnieją jakieś niuanse, które wpływają na jakość  takiej terapii. Depilacja laserowa polega na niszczeniu mieszków włosowych poprzez naświetlanie ich promieniami lasera. Nie ma to wpływu na skórę. Efekt zabiegu jest spowodowany naturalną reakcją pigmentów włosów na działanie lasera. Pod wpływem światła włos zostaje podgrzany i rozpada się wraz z mieszkiem włosowym. Zniszczeniu ulegają również naczynia krwionośne odpowiedzialne za odżywianie rosnących włosów. Po takim zabiegu cebulki nie mają szans na regenerację, a włosy wypadają na zawsze.

Niuanse wpływające na czas trwania efektu

Jak każdy zabieg kosmetyczny, depilacja laserowa ma wiele czynników, które mogą wpływać na jej efekty. Aby odnieść sukces, nie należy ignorować poniższych punktów:

  • Indywidualne reakcje skórne i cechy charakterystyczne,
  • Objętość i powierzchnia do laserowego usuwania włosów,
  • Wymagana liczba sesji.

Należy pamiętać, że wszystkie te niuanse są ze sobą powiązane i wynikają z siebie nawzajem.

Obszary odpowiednie do wykonania zabiegu

Laserowe usuwanie owłosienia jest przeznaczone do wszystkich obszarów ciała, które wymagają takiej interwencji. Niektóre ograniczenia dotyczą tylko twarzy. Zabieg jest odpowiedni dla wszystkich problematycznych obszarów twarzy, z wyjątkiem okolic oczu, ponieważ istnieje duże ryzyko uszkodzenia siatkówki przez światło wiązki laserowej.

Liczba zabiegów i czas trwania efektu

Spośród wszystkich istniejących metod usuwania nadmiernego owłosienia na ciele, depilacja laserowa zyskała miano najbardziej skutecznej. Jednak pomimo tego, że już po pierwszym zabiegu efekty przekraczają wszelkie oczekiwania, aby osiągnąć maksymalny sukces, konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji. Jest to spowodowane osobliwymi cechami wzrostu włosów u ludzi. Włosy mają fazę aktywną i pasywną. Co więcej, roślinność na ciele może znajdować się w tych dwóch fazach jednocześnie. Podczas depilacji wystawiane są tylko włosy w fazie aktywnej. W efekcie na ciele pojawiają się nowe włosy, powstałe z cebulek, które były w stanie spoczynku podczas leczenia. Czas depilacji różni się w zależności od obszaru, dlatego dla każdego obszaru przewidziana jest osobna liczba sesji depilacji.

Przybliżona liczba zabiegów na jeden obszar, bez uwzględnienia różnic indywidualnych

Standardowa liczba zabiegów wykonywanych na absolutnie wszystkich obszarach wynosi 3 sesje, z przerwami od 5 do 8 tygodni pomiędzy poszczególnymi sesjami. Przerwy między zabiegami również stanowią integralną część leczenia, dlatego należy ich ściśle przestrzegać.

Liczba zabiegów rozłożonych na poszczególne obszary:

  • Bikini — 8 sesji, z naświetlaniem do 20 minut;
  • Plecy i brzuch — 10 sesji po 15-30 minut każda;
  • Ramiona i nogi — 5 sesji po maksymalnie 30 minut;
  • Pachy — 10 sesji po 15 minut każda
  • Twarz — 4 sesje po 10 minut każda.

Po pierwszym cyklu zabiegów (3 razy) należy zrobić przerwę na okres do 4 miesięcy. W późniejszym okresie zaleca się przeprowadzanie zabiegów korygujących co 3-5 lat.

Cechy indywidualne wpływające na efekty depilacji

Aby ocenić dokładną liczbę potrzebnych zabiegów, należy dokładnie poznać indywidualne różnice w organizmie pacjenta. Po pierwsze — jednym z najważniejszych czynników jest kolor i grubość włosów. W przypadku włosów jasnych leczenie laserowe jest przeprowadzane z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Włosy siwe nie będą w ogóle poddawane zabiegom. Drugim czynnikiem jest gęstość wzrostu włosów na danym obszarze. Trzecim czynnikiem jest stan podłoża hormonalnego. Specjaliści z dziedziny laseroterapii zalecają, aby przed zabiegiem sprawdzić poziom hormonów w organizmie. Po czwarte, równolegle prowadzone jest leczenie farmakologiczne. Należy poinformować chirurga kosmetycznego, jakie leki są obecnie przyjmowane i jak długo trwa leczenie.

Podsumowując, depilacja laserowa jest jedną z najskuteczniejszych procedur w walce z nadmiernym owłosieniem. Jednak przed podjęciem decyzji o usunięciu włosów za pomocą lasera warto wziąć pod uwagę wszystkie szczególne cechy swojego ciała.

Artykuł napisany we współpracy z: https://naturallook.com.pl/depilacja-laserowa/.