Ginekologia estetyczna – podstawowe informacje i zabiegi

Ginekologia estetyczna – podstawowe informacje i zabiegi

Ginekologia estetyczna jest prężnie rozwijającym się działem medycyny. Kobiety ciągle dążą do wymarzonego wyglądu, by czuć się pewnie w swoim ciele i podobać się samej sobie. Ginekologia estetyczna im w tym pomaga! Dowiedz się, jakie zabiegi obejmuje ten dział medyny.

Ginekologia estetyczna – podstawowe informacje

Ginekologia estetyczna jest działem medycyny estetycznej, który służy rewitalizacji okolic intymnych. Wpływa pozytywnie na poprawę jakości życia pacjentów, coraz więcej osób przekonuje się do tego działu. Do największych zalet ginekologii estetycznej zaliczamy przede wszystkim szybki powrót do codzienności i brak konieczności przebywania w szpitalu. Zabiegi ginekologii estetycznej wykonywane są przez profesjonalnego ginekologa. Nie są czasochłonne i pozwalają kobietom poprawić intymną sferę swojego życia.

Ginekologia estetyczna nie wymaga osiągnięcia konkretnego wieku, wielu pacjentów zgłasza się tuż po uzyskaniu pełnoletności. Najczęściej jednak z usług korzystają kobiety starsze, bowiem zmiany w obrębie narządów płciowych są wywoływane są najczęściej wiekiem.

Zabiegi, które obejmuje ginekologia estetyczna są przede wszystkim bezbolesne i mało inwazyjne, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków wykonywane są z pomocą lasera. Dzięki tej technice również okres rekonwalescencji jest krótki i nie wymaga od pacjentów długotrwałej rezygnacji z pracy czy aktywności fizycznej.

Stosowane pojęcie “ginekologia estetyczna” może niektórych nieco zmylić, bowiem zabiegi z tej dziedziny polegają nie tylko na poprawie estetyki narządów płciowych kobiety, ale także ich funkcjonalności, uszkodzeń czy wad anatomicznych.

Zabiegi ginekologii estetycznej

Skoro wiemy już, co jest ginekologia estetyczna, możemy przejść do zabiegów. W ramach tego działu medycyny wykonywane są zabiegi tj.:

 • laseroterapia pochwy,
 • laseroterapia sromu,
 • mezoterapia okolic intymnych,
 • lipoliza wzgórka łonowego,
 • pomniejszanie warg sromowych mniejszych (labioplastyka laserowa),
 • lifting krocza,
 • clitoroplastyka,
 • powiększenie punktu G,
 • odtworzenie błony dziewiczej,
 • hymenotomia (usunięcie błony dziewiczej),
 • laserowa korekcja blizn krocza.

Zgodnie z ustawą, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w tym ginekologii estetycznej wykonywać może jedynie lekarz. W większości przypadków jest to ginekolog bądź lekarz medycyny estetycznej, np. z Kliniki Miracki w Warszawie.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów z ginekologii estetycznej

Zabiegi estetyczne pochwy najczęściej wykonywane są u kobiet borykających się z nietrzymaniem moczu spoczynkowym i wysiłkowym, suchością bądź luźnością pochwy, bliznami powstałymi w wyniku nacięcia krocza oraz przerostu warg sromowych. Kobiety po 50 roku życia często chorują na Zespół Rozluźnienia Pochwy. Niegdyś wyleczenie tej choroby było naprawdę trudne, w dzisiejszych jednak czasach cierpiące na tą dolegliwość panie mogą odzyskać pełną sprawność. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do zabiegów z ginekologii estetycznej, są to:

 • ciąża,
 • miesiączka,
 • choroby nowotworowe,
 • infekcje intymne.

Zabiegi ginekologii estetycznej  dedykowane są przede wszystkim dla kobiet pełnoletnich, bowiem ich proces dojrzewania się już zakończył. Wyjątkiem są jednak przypadki, w których niepełnoletnie dziewczyny przebyły urazy czy posiadają wady budowy narządów płciowych, wówczas za zgodą rodziców mogą również skorzystać z możliwości, jakie daje ginekologia estetyczna.