Czy dietę należy poprzedzić detoksem? Obalamy mity!

Czy dietę należy poprzedzić detoksem? Obalamy mity!

„Chcesz przejść na dietę? Najpierw przeprowadź detoks!” Ile razy słyszałeś tę radę od swoich znajomych lub przeczytałeś ją w internecie? Jednak to, że jakiś pogląd jest wielokrotnie powtarzany, nie zawsze świadczy o jego prawdziwości. Jak zatem jest z detoksem przed dietą? Wyjaśniamy!

Detoks przed dietą – prawda czy mit?

Na pierwszy rzut oka detoks przed rozpoczęciem diety wydaje się dobrym rozwiązaniem. Kilka dni głodówki ma pomóc zrzucić kilka kilogramów „na start” oraz oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn i przygotować na zmianę w jadłospisie. Podobne efekty mają przynieść „diety cud”, w których do jadłospisu wprowadza się drakońskie ograniczenia.

Jednak w rzeczywistości detoksem i głodówką można sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dlaczego? Musisz przede wszystkim pamiętać, że:

  • kilkudniowa głodówka nie przyniesie spadku wagi na stałe – w sytuacji, kiedy nie dojadasz, Twój organizm zaczyna robić „zapasy”, co może się przyczynić do powstania efektu jo-jo,
  • Twój organizm ma bardzo dobry system odprowadzania toksyn – to zadanie, które spoczywa m.in. na nerkach, wątrobie, jelitach oraz skórze. Detoks może utrudnić im pracę, a nawet rozregulować ich działanie,
  • podejmując głodówkę czy trzymając się bardzo restrykcyjnej diety wykluczeniowej, pozbawiasz swojego organizmu cennych witamin i składników mineralnych – mogą się więc pojawić niedobory, które niosą poważne skutki dla Twojego zdrowia,
  • brak jest szeroko zakrojonych badań, które potwierdzałyby, że detoks jest skutecznym wsparciem w „odtruwaniu” organizmu czy przygotowaniu go do odchudzania.

Dlatego do tematu detoksu warto podejść sceptycznie. A co w zamian? Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta o odpowiedniej kaloryczności.

Schudnij bez detoksu – zdrowo i bezpiecznie

Masz nadprogramowe kilogramy i chcesz rozpocząć z nimi walkę poprzez detoks? Lepiej wybrać jego zdrową alternatywę – zdrowo zrównoważoną dietę, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników w optymalnych proporcjach.

Zadbaj o:

  • dobranie odpowiedniej kaloryczności spożywanych posiłków – powinna być zgodna z realnym zapotrzebowaniem Twojego organizmu na energię,
  • spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców i ograniczenie jedzenia żywności wysoko przetworzonej,
  • obecność w diecie dobrych źródeł błonnika.

To wspomoże Twój metabolizm i sprawi, że łatwiej Ci będzie się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Pamiętaj też o regularnym spożywaniu posiłków – najlepiej, by było ich pięć i by sięgać po nie co 3-4 godziny. Dzięki temu zapobiegniesz gwałtownym skokom poziomu cukru w organizmie.

Wydaje Ci się, że wdrożenie zdrowego odżywiania się jest trudne do wykonania w ferworze codziennych obowiązków? Możesz o to zadbać nawet bez spędzania wielu godzin w kuchni. Rozwiązaniem może być np. dieta pudełkowa od Nice To Fit You.

Smaczne, dobrze zbilansowane posiłki o odpowiedniej kaloryczności otrzymasz każdego poranka – tak zyskasz pewność, że wszystko, co jesz, jest dla Ciebie zdrowe. Wygodna aplikacja pozwoli Ci dopasować jadłospis i harmonogram otrzymywania posiłków, a zdrowa dieta stanie się prostą drogą do idealnej sylwetki. Rozważ tę alternatywę dla detoksu i zadbaj o siebie!