Badania okresowe w trakcie miesiączki. Tak czy nie?

Badania okresowe w trakcie miesiączki. Tak czy nie?

Badania okresowe, w tym również – analizę moczu zaplanowałaś z odpowiednim wyprzedzeniem? Nic dziwnego – dzięki temu mogłaś poprosić o dzień wolny, żeby bez zbędnego stresu odwiedzić punkt pobrań i gabinet lekarski. Im bliżej zaplanowanych badań, tym mocniej towarzyszy Ci przeczucie, że o czymś zapomniałaś? Przeczytaj i sprawdź, które badania można wykonać w trakcie miesiączki.

Czy badania krwi można wykonać w trakcie miesiączki?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w trakcie trwania miesiączki można wykonywać badania krwi. Okazuje się, że zasadniczo nie ma ku temu przeciwwskazań – menstruacja nie wpływa znacząco na otrzymane wyniki, niemniej należy poinformować lekarza prowadzącego o tym, że krew została pobrana podczas okresu. Krwawienie miesiączkowe może bowiem mieć wpływ na pojedyncze parametry, w tym niektóre parametry krzepnięcia krwi, poziom hemoglobiny, żelaza i ferrytyny.

Co ciekawe, istnieje grupa badań, które należy wykonywać pomiędzy 3. a 6. dniem cyklu – należą do niej badania hormonalne, pozwalające oznaczyć m.in. estradiol, prolaktynę, testosteron i hormon luteinizujący.

O czym należy pamiętać, wykonując badania krwi w trakcie miesiączki?

Szczególne przygotowanie do badań krwi w trakcie miesiączki zaleca się kobietom, które w tym czasie pozostają aktywne seksualnie. Pomimo że współżycie niweluje bóle menstruacyjne, przed pobraniem krwi należy z niego zrezygnować – m.in. dlatego, że miłosne igraszki mają znaczący wpływ na niektóre parametry, w tym – prolaktynę, której nieprawidłowy poziom najczęściej jest niepokojący i może stać się przyczyną niepotrzebnego stresu. 

Analiza moczu a okres. Czy w trakcie miesiączki można pobrać próbkę?

Umówione z dużym wyprzedzeniem badania okresowe mogą zbiec się w czasie z miesiączką. Wiele kobiet zastanawia się, czy krwawienie może być przeciwwskazaniem do wykonania analizy moczu. Okazuje się, że tak – istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że pobrana próbka zostanie zanieczyszczona krwią, co może zaburzyć otrzymany wynik, a w efekcie – odsunąć prawidłową diagnozę w czasie. Chcąc uniknąć poważnych kłopotów zdrowotnych i/lub niepotrzebnego stresu, zrezygnuj z dobrych rad, powszechnie dostępnych w sieci, według których pobranie próbki będzie możliwe dzięki aplikacji tamponu.