5 skutecznych sposobów na szybką naukę niemieckiego

5 skutecznych sposobów na szybką naukę niemieckiego

Dzisiaj płynne posługiwanie się językiem obcym uznawane jest za duży atut. Chodzi przede wszystkim o rynek pracy, na którym zdolność do komunikowania się z obcokrajowcami stanowi o przewadze nad konkurentami na dane stanowisko. Niemal każda szkoła językowa oferuje tym samym kursy dla dorosłych, które pomóc im mają w opanowaniu obcej mowy w jak najkrótszym czasie. To jednak nie jedyny sposób na doszkolenie swoich umiejętności. Podpowiadamy, jak szybko nauczyć się języka niemieckiego, by bez problemu komunikować się z obcokrajowcami.

1. Kursy językowe także dla opornych

Pierwszy sposób na naukę niemieckiego to tradycyjny kurs językowy pod okiem doświadczonego lektora. Jest to jedna z najpopularniejszych metod na opanowanie języka, która ceniona jest za swoją skuteczność.

Dlaczego warto ją wybrać?

  • Na kursie poznać można zarówno słownictwo, jak i sposób jego wymowy. Profesjonalny lektor dba bowiem, by zdolności językowe ucznia kreowały się równomiernie na każdej płaszczyźnie.
  • Niemal każda szkoła językowa pozwala na naukę niemieckiego w niewielkich grupach, a przez to lektor może poświęcić dużą ilość uwagi każdemu ze swoich uczniów.
  • Wiedza przekazywana kursantom jest uporządkowana – lektorzy kierują się pewnym programem nauczania, który pozwala zdobywać i utrwalać wiedzę o języku w sposób usystematyzowany.
  • Na kursach możliwa jest weryfikacja wiedzy ucznia i wyodrębnienie obszarów, które wymagają szczególnej uwagi podczas nauki.

Mimo, iż kursy należą do najpopularniejszych sposobów na opanowanie języka, to nie są wybierane przez wszystkich. W tym wypadku szybka nauka języka niemieckiego może wiązać się bowiem z wyższymi opłatami za lekcje.

Jakie metody nauki powinny więc przyjąć osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zajęcia w szkole językowej?

Wielka moc w małych fiszkach!

Jednym z domowych sposobów na to, jak uczyć się języków obcych są fiszki. Ta niedoceniana metoda poznawania słów pozwala na codzienne odkrywanie i utrwalanie sobie wiedzy o słownictwie. Karteczki z nazwami przedmiotów i czasownikami rozklejać można w swoim otoczeniu – w domu, w pracy i w samochodzie.

Jest to nie tylko szybka nauka języka niemieckiego, lecz także niewymagająca ponoszenia jakichkolwiek opłat! Wiedza sama wchodzi do głowy!

Niemiecki dubbing filmów i piosenki zza zachodniej granicy

Osoby, którym zależy na szybkiej nauce języka niemieckiego mogą spróbować również metody polecanej przez nauczycieli i lektorów. Komunikacji w obcym języku nauczyć się można bowiem poprzez… oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Wystarczy, że przez kilka tygodni słuchać będziemy utworów i filmów w obcej mowie, by oswoić się z językiem, a w konsekwencji zacząć się nim posługiwać. Nie trzeba więc szukać skomplikowanych i nużących metod na to, jak uczyć się języków obcych, bo gotowe, kreatywne rozwiązania są przed naszymi oczami!

Nauka języka niemieckiego
Źródło: Pixabay.com

Rozmowy z osobami posługującymi się językiem niemieckim

Alternatywą dla nauki niemieckiego w szkole językowej lub poprzez rozwieszanie fiszek będą zwykłe rozmowy. W płynnym posługiwaniu się językiem niemieckim mogą bowiem pomóc pogawędki z osobami znającymi ten język. Można wykorzystać w tym celu popularne komunikatory tekstowe, bądź rozmowy wideo – początkowe wspieranie się translatorami przez osobę uczącą się języka po niedługim czasie zastąpione zostanie przez zdobytą wiedzę.

Wiele osób przekonało się, jak szybko nauczyć się języka niemieckiego dzięki zwykłym rozmowom. Tobie również może się udać!

Skorzystaj z aplikacji do nauki języków

Standardowy kurs językowy można zastąpić także aplikacjami mobilnymi. Niektóre z nich pozwalają bowiem na równomierne kształcenie różnych zdolności użytkownika – czytania, mowy i pisma. Codzienne uzupełnianie quizów i wykonywanie zadań to atrakcyjna forma, pokazująca jak szybko nauczyć się języka niemieckiego bez większego wysiłku.

Dzięki aplikacjom mobilnym można także odświeżyć umiejętności językowe zdobyte w szkole i utrwalić sobie zagadnienia poznane m.in. w książkach do nauki niemieckiego.

Istnieje wiele sposobów na to, jak uczyć się języków obcych i zacząć się nimi posługiwać w niedługim czasie po rozpoczęciu szkolenia. Nauczyciele wskazują, że szybkość zdobywania umiejętności językowych zależy w dużej mierze od predyspozycji ucznia. Może on uczyć się niemieckiego poprzez zapisanie się na kurs językowy, rozwieszanie fiszek, a także zwykłą rozmowę z osobą posługującą się niemieckim na co dzień. W nauce najważniejszy jest postęp, kontrolowanie nabytych umiejętności i regularne przypominanie sobie raz opanowanego słownictwa.

Autor:
Marika Chyżyńska – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego,
nauczyciel j. niemieckiego, publicysta

Źródło:

  • http://jows.pl/sites/default/files/Donderowicz.pdf.