O diagnostyce prenatalnej mówi się coraz więcej – nie bez powodu. Pełna i przeprowadzona w zalecanych terminach pozwala ocenić i monitorować stan zdrowia matki i nienarodzonego dziecka.
Jak wyglądają badania prenatalne, kiedy warto się na nie zdecydować i czy są bezpieczne? Przeczytaj i zweryfikuj dotychczasową wiedzę.
Badania prenatalne jako istotna część przygotowania do pojawienia się dziecka
Badania prenatalne stanowią istotną część przygotowania do rozwiązania – potwierdzają lub wykluczają wystąpienie ewentualnych wad rozwojowych, w tym trisomii 21 (zespołu Downa), trisomii 18 (zespołu Edwardsa) i trisomii 13 (zespołu Patau), jeszcze na etapie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Przeprowadzenie pełnej diagnostyki prenatalnej zapewnia spokojny przebieg ciąży, a w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości – gwarantuje czas potrzebny na przygotowanie dziecku należytej opieki. To jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach genetycznych. Poniżej znajdziesz 3 istotne informacje.
1. Badania prenatalne nie są obowiązkowe, lecz zalecane
Diagnostyka prenatalna jest rekomendowana dla wszystkich kobiet spodziewających się dziecka, jednak wskazaniem do skierowania pacjentki na bezpłatne badania prenatalne są: wiek powyżej 35. roku życia, wystąpienie aberracji chromosomowych w poprzednich ciążach, wystąpienie aberracji chromosomowej u jednego z rodziców, a także – nieprawidłowości ujawnione we wcześniejszych badaniach.
2. Diagnostyka prenatalna musi być przeprowadzona w zalecanych terminach
Decydując się na diagnostykę prenatalną, musisz dostosować się do obowiązujących terminów. Zgodnie z nimi USG I trymestru wraz z testem PAPP-A należy wykonać między 11 a 13 tygodniem ciąży, USG genetyczne – między 15 a 21 tygodniem ciąży, po 14 tygodniu ciąży zaś – test potrójny, a pomiędzy 12 a 13 tygodniem – badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego. Co więcej, po 10 tygodniu ciąży możesz zdecydować się na dodatkową, nieinwazyjną diagnostykę prenatalną z wykorzystaniem testu genetycznego Harmony.
3. Nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne
Wiele kobiet obawia się, że diagnostyka prenatalna może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia nienarodzonego dziecka. Tymczasem nieinwazyjne badania prenatalne, do których bez wątpienia należą USG I i II trymestru, USG genetyczne test PAPP-A i test potrójny, a także – badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego i test genetyczny Harmony, pozostają bez wpływu na przebieg ciąży.