Właściwości lecznicze borówki amerykańskiej

Właściwości lecznicze borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska inaczej borówka wysoka to owoc dobrze rozpoznawalny. Jej uprawa nie jest zbytnio skomplikowana a ciemnoniebieskie owoce cenione są za smak. Ten owoc ma również cenne właściwości lecznicze.

Borówka amerykańska – pochodzenie

Historia borówki amerykańskiej sięga ponad stu lat. Została wyselekcjonowana w Stanach Zjednoczonych na początku ubiegłego wieku, i stąd zapewne pochodzi jej nazwa. Prace hodowlane związane były z rosnącym zapotrzebowaniem na owoce jagodowe. Warto wiedzieć, że na amerykańskim kontynencie borówka występuje w formie dzikiej w ponad dwudziestu gatunkach w różnych strefach klimatycznych. Na początku XX wieku odkryto, że ten krzew lubi kwaśną ziemię i wtedy nastąpił przełom w jej uprawie. Pierwszym krajem europejskim do którego trafiła borówka amerykańska była Holandia. Obecnie jest ona uprawiana w wielu krajach i ciągle trwają prace hodowlane nad jej nowymi odmianami.

Jak wygląda borówka amerykańska?

Obecnie widok borówki w ogrodzie przydomowym nie jest niczym nadzwyczajnym. Jest to efektownie wyglądający krzew, który rośnie na wysokość 1,5-2 metrów. Jego pędy są wzniesione i proste, krzew wiosną obsypany jest zebranymi w grona kwiatami, a jesienią jego liście przybierają dekoracyjne kolory. W zależności od danej odmiany, borówka wysoka owocuje od początku lipca do końca września.

Borówka amerykańska właściwości lecznicze

Dość szybko zorientowano się, że borówka amerykańska posiada liczne właściwości lecznicze. Zaleca się jej spożywanie w formie surowej, bowiem po przetworzeniu traci ona cenne wartości odżywcze. W owocach borówki znajdują się:

  • antocyjany(pochodne delfinidyny, petunidyny, malwidynyny),
  • kwasy organiczne(kwas chlorogenowy, ferulowy, elagowy, kawowy),
  • garbniki katechinowe,
  • flawonoidy(pochodne kwercetyny, myricetyny, kemferolu),
  • cukry,
  • kartoneidy,
  • pektyny,
  • pierwiastki( między innymi wapń, fosfor, magnez, potas),
  • witaminy(A,B,PP, C, D, E).
Właściwości borówki amerykańskiej
Źródło: Pixabay.com

Powyższa tabela wartości odżywczej borówki amerykańskiej pokazuje, jak wiele składników odżywczych zawiera, ta niezwykła roślina. Na szczególną uwagę zasługują jej właściwości przeciwutleniające.

Owoce borówki są naturalnymi wymiataczami wolnych rodników z organizmu człowieka. Jak wiadomo, nadmiar wolnych rodników przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych. Ten owoc ma również wpływ na prawidłową wartość cholesterolu – obniża zły cholesterol LDL i zwiększa ilość dobrego cholesterolu HDL. Borówka amerykańska ma duży wpływ na zdrowie.

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Jest to nie tylko wartościowa roślina sadownicza, ale równie ładny krzew ozdobny, dlatego borówka w ogrodzie prezentuje się nader efektownie. Jej uprawa na plantacjach odbywa się na ściółkowanych rzędach. Jednak w przydomowym ogrodzie czy na działce, może ona sadzona na rabatach. Warto posadzić kilka odmian borówki amerykańskiej, kolejno dojrzewających. Zapewni to dostęp do świeżych owoców przez cały sezon.

Szczegółową odpowiedź na pytanie, jak uprawiać borówkę amerykańską znajdziecie na www.drewlax.pl/jak-uprawiac-borowki-amerykanskie.

Borówka amerykańska kiedy sadzić?

Najbardziej odpowiednie terminy do sadzenia borówki amerykańskiej, to wiosna i jesień. Jeśli roślina sadzona jest jesienią, to należy ją dodatkowo zabezpieczyć poprzez podsypanie ściółki chroniącej przed przemarznięciem. Kwasowość gleby w miejscu, gdzie borówka ma być posadzona powinna wynosić około pH 3,5-4,5. Przygotowując miejsce pd sadzenie należy wykopać dość duże dołki do których wsypuje się kwaśny torf, przekompostowane trociny. Dwu i trzyletnie sadzonki sadzi się wraz z bryłą korzeniową.

Uprawa borówki amerykańskiej powinna być dobrze podlewana, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. W celu niedopuszczenia zachwaszczeniu warto jest wyściółkować uprawę z borówkami, na przykład trocinami.

Ciekawostki o borówce amerykańskiej

Borówka amerykańska ma właściwości lecznicze i dobroczynny wpływ na zdrowie. W swoim skaldzie zawiera niewiele węglowodanów, dlatego mogą ją jeść osoby będące na diecie. Borówkę amerykańską stosuje się w lecznictwie, na przykład w chorobach oczu, miażdżycy, hiperglikemii, oraz wielu innych.

Artykuł napisała:
Joanna W.

Źródło:

  • http://www.mocowoc.pl/sites/default/files/Mocowoc-Bor%C3%B3wka-Chandler.pdf.