Jagody goji  – czy na prawdę wspomagają odchudzanie?

Jagody goji – czy na prawdę wspomagają odchudzanie?

O owocach jagód goji w Polsce zrobiło się głośno zaledwie kilka lat temu. Przede wszystkim wiele osób słyszało o nich w kontekście odchudzania.

Czy jagody goji odchudzają?

Te owoce mają liczne właściwości, w tym zawierają witaminy i minerały, które potrzebne są w każdej diecie, jednak ze względu na ilość kcal jagody goji wcale nie są najbardziej dietetycznym środkiem. Warto wiedzieć jak jeść jagody goji oraz na co naprawdę wpływają, ponieważ mają one szereg prozdrowotnych właściwości.

Jagody goji – wartości odżywcze

Z jednej strony warto jeść jagody goji odchudzając się, ponieważ zawierają one wiele składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z drugiej zaś jagody goji kcal mają aż 349 w 100 gramach suszonych jagód goji. Więc jak na owoce mają bardzo wysoką kaloryczność.

Suszone jagody goji zawierają między innymi:

  • 14,26 g białka,
  • 0,39 g tłuszczu,
  • 77,06 g węglowodanów,
  • 13 g błonnika.

Właśnie ze względu na wysoką ilość błonnika polecane są jagody goji w odchudzaniu. Jednakże przez to, jak wysoką ilość kcal jagody goji  mają niewiele osób decyduje się na włączenie ich w ilości np. 100 g dziennie do swojej diety odchudzającej. W zasadzie taka porcja jagód może stanowić kaloryczność równą porcji obiadowej.

Jednakże suszone jagody goji zawierają też cenne witaminy i minerały, które warto codziennie zjadać. W 100 g tych owocach można znaleźć 48,4 mg witaminy C, 26822 IU witaminy A, 190 mg wapnia, 6,8 mg żelaza oraz 298 g sodu. Występuje w nich też cynk, miedź, fosfor, selen, witamina E, witaminy z grupy B, czy beta-karoten.

Czy od jagód goji można schudnąć?

Mimo, że jagody goji kcal mają dużą ilość to nie oznacza, że nie mogą pomóc nam w chudnięciu. Dzięki zawartości minerałów te owoce mogą poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci, ale też zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca czy nowotwory. W kontekście odchudzania ważne jest też, że te konkretne minerały hamują zatrzymywanie się wody w organizmie. A to właśnie zatrzymanie wody jest u wielu osób przyczyną posiadania kilku nadmiernych kilogramów.

Ponadto zawarty w nich błonnik, beta-karoten oraz witaminy z grupy B wspomagają pracę układu odpornościowego i trawiennego, a zatem mogą przyspieszyć proces chudnięcia przez wspomaganie trawienia. Do tego składniki te mogą obniżać poziom złego cholesterolu w organizmie. Pozostaje pytanie jak jeść jagody goji?

Z czym jeść jagody goji?

Właściwości jagód goji
Źródło: Pixabay.com

Jagody goji wciąż są nowością w polskiej kuchni, więc można mieć wątpliwości jak jeść jagody goji, aby wyciągnąć z nich najwięcej cennych właściwości. Przede wszystkim nie można się nimi objadać, ponieważ jedzenie ich w dużej ilości obniża poziom cukru we krwi. Znane są też interakcje z innymi lekami jak np. z lekami na zakrzepicę, cukrzycę i choroby układu krążenia.

Osoby, które przyjmują takie leki nie powinny spożywać jagód goji w dużych ilościach. Dzienna dawka jagód nie powinna przekraczać 15 g. Dostępne są też soki z tego owocu i tutaj dawka powinna być dostosowana do wieku. Dzieci mogą wypijać do 25 ml, a dorośli do 50 ml na dobę takiego soku.

W kuchni jagody goji można wykorzystać na wiele sposobów. Wiele osób dorzuca kilkanaście sztuk do herbaty. Inne używają ich zamiast rodzynek do doprawienie owsianki, zup, jogurtu, a nawet dodają je do ciasta. Jagody można też dodać do mięs i sałatek, tak jak dodaje się żurawinę.

W jakich chorobach wartość jeść jagody goji?

Jeśli nie mamy przeciwwskazań warto jeść te owoce, gdy walczymy z cholesterolem lub mamy zbyt wysoki poziom cukru. Dzięki dużej zawartości karotenoidów i luteiny te owoce dobrze wpływają na wzrok. Zapobiegają rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej oraz ogólnie mogą chronić oczy przed światłem niebieskim czy promieniowaniem UV. Oprócz tego jagody goji świetnie oczyszczają wątrobę z toksyn i metali ciężkich. Warto więc na stałe wprowadzić te owoce do swojej diety. Nie tylko gdy chcemy schudnąć.

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło: