Ćwiczenia dla pracujących przy komputerze

Ćwiczenia dla pracujących przy komputerze

Obecnie większość osób spędza długie godziny przed komputerem. Spora grupa ludzi pracuje przez osiem godzin przy komputerze, a potem jeszcze w domu z niego korzysta, siedząc przy stole. Niestety taka pozycja sprawia, że po jakimś czasie mogą nas zacząć boleć plecy w odcinku lędźwiowym, krzyż czy kark. Praca siedząca może też wspomagać tycie, ponieważ im mniej mamy ruchu, tym mniej spalamy kalorii. Przytycie kilku kilogramów nie jest bardzo problematyczne, o ile nie mamy już nadwagi czy otyłości. Nie da się jednak ukryć, że praca siedząca może powodować dyskomfort. Są jednak ćwiczenia przed komputerem, które można wykonać nawet będąc w pracy.

Gdzie ćwiczyć w pracy?

Wydawać by się mogło, że nie wypada wykonywać ćwiczeń w pracy, ale przecież mamy ustawową przerwę, podczas której można zjeść w spokoju drugi śniadanie, albo też wykonać kilka ćwiczeń przed komputerem. Dzięki nim będzie nam się pracować przyjemniej, a to może rzutować na tym jak efektywna będzie nasza praca. Gdy ciągle będziemy myśleć o tym, jak nas bolą plecy zrobimy o wiele mniej. Dlatego warto zrobić rozciągające ćwiczenia w pracy przy komputerze, gdy mamy swoją przerwę, albo nawet gdy poczujemy, że po prostu nas boli. Żaden pracodawca nie powinien na to reagować negatywnie. Istotne jest jednak, aby nie przeciągać się przy klientach, wtedy warto wyjść z biura na zaplecze i tam się rozciągnąć.

Proste ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenie w pracy muszą być szybkie i efektywne. Dlatego najlepsze są ćwiczenia rozciągające. Ważne jest, aby każde ćwiczenia robić 30-40 sekund i kilka razy powtórzyć. Gdy dokuczają nam bóle lub uczucie sztywności w ramionach można je rozciągnąć w prosty sposób.

Wystarczy stanąć prosto, unieść ręce nad głową jak najwyżej i próbować naprzemiennie wyciągać je jeszcze wyżej. Można też wyciągnąć ręce przed siebie, a potem prawą rękę wyciągnąć do lewego boku i próbować wyciągnąć ją jak najdalej, a później zrobić to samo z lewą ręką.

Ćwiczenia rozciągające nóg można zrobić nawet ćwicząc przed komputerem. Wystarczy usiąść na krześle w małym rozkroku i wyprostować prawą nogę, a potem oprzeć piętę o podłogę. Lewą nogę odchylamy w bok. Na prawe udo kładziemy ręce i prostujemy plecy. Od razu można poczuć jak rozciąga się prawa noga. To samo warto powtórzyć z drugą nogą.

Ćwiczenia podczas pracy biurowej
Źródło: Pixabay.com

Ćwiczenia na ból pleców

Najwięcej osób narzeka na ból pleców. Bierze się on z niewłaściwej postawy podczas siedzenia oraz z niedopasowania wysokości biurka i krzesła. Niestety wiele osób dla wygody się garbi podczas pracy przy komputerze, a to również może powodować różne bóle. Ćwiczenia w pracy przy komputerze można wykonać w kilka minut.

Wystarczy siedzieć na krześle i podnieść prawe kolano do tułowia, a następnie potrzymać je kilka sekund i opuścić. Potem drugie kolano. Powtarzając takie ćwiczenie 5 razy na każdą nogę można odczuć ulgę. Dobrym ćwiczeniem jest też podczas siedzenia na krześle (najlepiej bez kółek) schylić się do podłogi i położyć na niej całe dłonie. Podczas ćwiczenia warto wyprostować plecy i ściągnąć łopatki. Już po kilku powtórzeniach można odczuć rozluźnienie pleców.

Jeśli nie możemy wykonać ćwiczeń w pracy przy komputerze można podczas przerwy wyjść do kuchni lub toalety i tam choćby wykonać kilka pajacyków, skłonów czy nawet okrężnych ruchów bioder i karku, aby nieco rozluźnić mięśnie.

Ćwiczenia po pracy

Ważne są nie tylko ćwiczenia w pracy, gdy coś nam dolega, ale też ćwiczenia w domu. Gdy notorycznie czujemy bóle pleców, nóg czy rąk warto zainteresować się jogą. Wystarczy mata lub miękki dywan, aby móc zacząć rozciąganie. Joga znana jest z dziwnych i trudnych pozycji, ale jest szereg pozycji dla osób początkujących, które nawet niewysportowana osoba będzie w stanie wykonać. Świetnym treningiem jest też cardio. Również intensywne ćwiczenia, które pobudzają tętno można wykonać w domu. Warto też chodzić na długie spacery czy biegać, gdy to lubimy. Każda aktywność sportowa pozwoli nam zachować ciało w lepszej kondycji.

Źródło:

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.